UYARI !!! Eğer ciddi bir fiziksel rahatsızlığınız (bel fıtığı, vb.) ya da hastalığınız (şeker, tansiyon, kalp, taşikardi, atrial fibrilasyon, astım, vb.) varsa yoga asanalarını (duruşlar) konusunda son derece deneyimli ve yetkin bir yoga eğitmeninin eşliğinde uygulayınız !!!

Yoga asanalarının kendi içinde bir akış mantığı ve sırası var. Çoğu kez yogaya yeni başlayanlar olarak bu sıralamalar bize kafa karıştırıcı görünüyor. Oysa ki bu sıralamaların, yani asana dizilimlerinin mantığı iki temel prensibe dayanıyor.

1) Vücudun enerji merkezleri olan çakraları sırayla aşağıdan yukarıya doğru çalıştıran bir duruş dizilimi beden için çok faydalı. Böylece bedensel, zihinsel, duygusal ve enerjik karmaşa yerine uyum ve denge içinde çalışma ilkesi gözetiliyor. Bu nedenle başlangıç seviyesi dizilimleri kök çakra ile ilgili hareketlerle başlıyor, seri tepe çakra için olan gerekli alıştırmalarla tamamlanarak en sonunda en az 10 dakikalık bir Savasana (Ceset Duruşu) sırasında derin gevşemeye geçilerek yapılan uygulamaların şifa etkisini tümüyle göstermesi sağlanıyor.

2) Kas ve iskelet sistemi bu sistematik dizilim sayesinde yerinde ve zamanında uygun miktarda uzuyor, esniyor, geriliyor ve yerçekimine karşıt duruşlarla güçlendiriliyor. En zor ve en sondaki duruşu en başta uygulamak henüz ısınmamış ve hazır olmayan bir vücutta stres etkisi yaratıyor. Tıpkı ısıya dayanıksız bir kaba birdenbire kaynar su dökünce kabın ani ısı değişimine alışamaması nedeniyle gösterdiği termal şok gibi, beden de adeta şok geçiriyor.

Bu yüzden genellikle yoga asanaları (duruşları) aşağıdaki genel sıralama ile diziliyorlar. Aşağıdaki herbir duruş grubuna ait asanalar (duruşlar) yine kendi aralarında da bir dizilim izliyor. Yani bir genel dizilim ve bir de duruş grupları içinde duruşlarda alt dizilimler mevcut.

1) Ayakta uygulanan duruşlar grubu /

2) Ayakta uygulanan denge duruşları grubu  /

3) Pavanmuktasana duruşlar grubu (Pavan akım, Mukta azat etmek, Asana duruş anlamına geliyor)  /

4) Öne bükülerek yapılan duruşlar grubu /

5) Belkemiğini döndürerek yapılan duruşlar grubu  /

6) Meditasyon duruşları grubu  /

7) Padmasana duruşları grubu (Padmasana nilüfer çiçeği)  /

8) Gevşeme duruşları grubu  /

9) Arkaya bükülerek yapılan duruşlar grubu  /

10) Vacrasana duruşlar grubu  /

11) Başaşağı yapılan duruşlar grubu  /

12) Gelişmiş duruşlar grubu

Böylelikle tipik bir başlangıç seviyesi dizilimi aşağıdaki gibi olabilir. Bu seriye başaşağı ve gelişmiş duruşlar eklenmemiştir.

Isınma: Karın nefesi (x5) – Göğüs nefesi (x5) – Omuz nefesi (x5) – Tam Yoga nefesi (x5) – Rahat nefes

1) Ayakta: Tadasana – Talasana – Hasta Utthanasana – Utkatasana

2) Ayakta Denge: Vrikshasana – Tiryaka Tadasana – Meru Prishthasana – Karmasana – Padangushthasana – Konasana – Virabhadrasana (I / II / III)

8) Gevşeme: Adho Mukha Shvanasana

3) Pavanmuktasana: Kashtha Takshanasana – Malasana – Ardha Titali Asana

4) Öne Bükülerek: Janu Shirshasana – Paschimottanasana – Purvottanasana

5) Belkemiğini Döndürerek: Marichyasana – Matsyendrasana – Gomukhasana

6 – 7) Meditasyon ve Padmasana Uygulanarak: Siddhasana – Anantasana

8) Gevşeme: Advasana – Mrigasana

9) Arkaya Bükülerek: Sarpasana – Shalabhasana (I / II)

10) Vacrasana Uygulanarak: Vacrasana (I / II / III) – Hasta Parshvasana – Bhadrasana – Simhasana – Jnani Asana (I) – Balasana

6-7) Meditasyon ve Padmasana Uygulanarak: Siddhasana – Ardha Padmasana

11) Savasana (Ceset duruşu) (son)

UYARI !!! Eğer ciddi bir fiziksel rahatsızlığınız (bel fıtığı, vb.) ya da hastalığınız (şeker, tansiyon, kalp, taşikardi, atrial fibrilasyon, astım, vb.) varsa yoga asanalarını (duruşlar) konusunda son derece deneyimli ve yetkin bir yoga eğitmeninin eşliğinde uygulayınız !!!

16.03.2011