Pranamasana

Son bir haftadır asanaları (duruşlar) bir bir denemeye ve deneyimlemeye devam etsem de hem yoğunluktan, hem de wordpress’teki bazı teknik aksaklıklardan dolayı bloğu güncelleyemedim. Şimdi hazır fırsatını yakalamışken kaldığım yerden devam…

Sırada Pranamasana (Saygı Duruşu) vardı. Samasthiti (Sütun Duruşu) pozundan sonra gelen bu uygulamada şunlara dikkat ettim.

1. Duruşta kamburlaşmamak ve sırtı dimdik tutmak önemliydi.

2. Gözlerimi kapadım ve içe dönerek konsantrasyonum, dengem üzerine yoğunlaşırken aynı zamanda da ellerimin birbirini hafifçe itmesini sağlayınca omurgamın duruşu dikleşti.

Uygulama sırasında gözleri kapatınca dengeyi bulmakta zorlanırsanız gözlerinizi açın ve hemen önünüzde ilerideki bir noktaya odaklanarak zihninizi yoğunlaştırın. Bu alıştırmayı sıkça yaptıkça dengeniz gelişecek ve böylece daha sonra gözlerinizi kapatarak da bu asanayı (duruş) uygulayabileceksiniz.

3. Tıpkı Samasthiti (Sütun Duruşu) pozunda olduğu gibi kalçalarım hafifçe öne, içe doğru kıvrıldı ve bu da omurgamın düz durmasını sağladı. Böylece duruştaki dengem sağlamlaştı.

Hem Samasthiti (Sütun Duruşu) hem de Pranamasana (Saygı Duruşu), Surya Namaskara (Güneşi Selamlama) ve diğer yoga asana (duruş) serilerinde başlangıçta uygulanan, bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan uygulayıcıyı dengelenmeye, konsantre olmaya ve içe dönerek kendini keşfetmeye hazırlayıcı duruşlar.

28.03.2011