Özellikle benim gibi yeni başlayanlar için Surya Namaskara (Güneşi Selamlama) gibi daha akıcı ve hızlı yapılan asana (duruş) serileri zorlayıcı olabiliyor. Serinin bu üçüncü pozu da Surya Namaskara serisinin yine temel duruşlarından bir tanesi. Bu nedenle bu duruşları tek tek ayrıntılarıyla deneyimlemek ve öğrenmek çok önemli. Ardından düzenli uygulamalar da yapılırsa serilerde hareketler daha zarif ve akıcı bir tarza bürünüyor.

Asanalarda (duruşlar) üç numaralı ve yine temel duruşlardan biri de Hasta Utthanasana (Elleri Kaldırarak Yapılan Duruş). Bakalım benim için nasıl bir deneyimdi ve nelere dikkat ettim.

1. Bu duruşun çeşitlemesi var, bir tanesinde avuç içleri birleşikken, diğerinde kollar yukarda ve eller birbirine parallel, avuç içleri karşıya bakar şekilde uygulanır. Arkaya doğru eğilince avuç içleri yukarıya bakar.

2. Duruşa girip kollar havadayken yavaş yavaş arkaya doğru vücudun belden bükülerek esnetilmesi sırasında bir anlığına soluksuz kalınabiliyor. Duruşa girerken özellikle karın ve omuz kasları geriliyor, esniyor, uzuyor. Etkisini hemen hissettim. O yüzden düzgün ve sürekli nefes almaya devam etmek için dikkat gerekiyor. Nefessiz kalmamak gerek.

3. Belden bükülüp geriye doğru eğilirken hareketin sırf bele yük bindirmesi ve omurların teker teker kullanılabileceğini farketmek bir yenilikti benim için. Her omur tek tek arkaya doğru omurganın esneyerek uzanmasını sağlarken duruşun bütün işlevi bele yüklenmemiş oluyor. Bu farkındalığı yakalasak bile tam olarak uygulamak ise zaman işi.

Hasta Utthanasana bence dikkatli uygulanması gereken bir duruş. Belinizde, sırtınızda ciddi bir sakatlık ya da rahatsızlık varsa mutlaka bir uzman hekime ya da fizyoterapiste danışmadan, profesyonel bir yoga eğitmeni eşliğinde bu duruşu öğrenmeden evde kendi başınıza uygulamaya kalkmayın derim. Özellikle beden nefeslerle ve ısıtıcı öncül pozlarla yoga alıştırmalarına hazırlanmamışsa, Hasta Utthanasana sakatlığa sürükleyip insanı olduğu yere mıhlayabilecek kadar dikkat isteyen bir asana.

Beş ya da altı yıldır kesintili olarak yoga yapıyor olmama rağmen, gerçekten yoga yapmaya geçtiğimiz Aralık ayında başladım varsayıyorum kendimi. Bir kere başlayınca uygulamanın düzenli, disiplinli ve gündelik yaşamın bir parçası haline gelmesi esas öğrenme için şart! Yogaya bu şekilde kendini zorlamadan ve disiplinle sebat ederek yaklaşmak sakatlanmaların büyük ölçüde önüne geçilmesini sağlayabilir.

28.03.2011