Uttkatasana / Sandalye Duruşu / Güçlü Duruş

Çok kolay görünen ve belki de bütün vücudu en çok çalıştıran yoga duruşlarından (asana) biri Uttkatasana. Altı üstü kollar havaya, popo biraz aşağıya gibi duruyor ama uygulamaya gelince ne kadar güçlü bir bedensel merkeze sahip olmak gerektiğini anlıyor insan. Sırt, karın ve bacak kasları, ayak bilekleri güçlü, denge duygusu gelişince Uttkatasana çok sağlam bir asana. Hayali bir sandalyeye oturmaya benzediği için batıda çoğunlukla Sandalye Duruşu olarak biliniyor. Sanskritçe’de Güçlü Duruş anlamına geliyor.

Uttkatasananın etkilerini ve uygulamasını anlamak için sadece ve sadece denemek, yerçekiminin etkisini kendi bedeninde hissetmek yeterli. Ondan sonra yavaş yavaş ufak tefek düzeltmeler, pozisyonlanmalarla duruşun ağırlık merkezini keşfediveriyorsunuz. Duruşa geçmek için Samasthiti (Sütun Duruşu) ya da Tadasana (Dağ Duruşu) gibi pozlarla hazırlanıyoruz. Ayaklarımız ve bedenimiz bu şekilde yere sağlam basma ve denge yeteneğini kazanıp konsantrasyonumuz arttıkça, dikkatimiz bedenimizin içsel merkezi dengesine odaklanınca bu dengeyi koruyacak şekilde ellerimizin avuç içlerini birleştirip kollarımızı havaya kaldırıyoruz.

Uttkatasana / Sandalye Duruşu / Güçlü Duruş

Bakışlarımız ellerimizin birleştiği yere bakıyor, böylelikle dengemiz süreklilik kazanıyor. Ondan sonra bir sandalyeye oturur gibi kalça eklemlerini, poponun alt kısmını adeta hafifçe öne ittiriyoruz ve sandalyeye oturma taklidi yapıyoruz. İşte tam bu sırada yerçekiminin güçlü etkisini iyice hissediyoruz.

Duruşu bir parça daha etkili kılmak istersek eğer, bacaklarımız, dizlerimiz ve ayak bileklerimiz yeteri kadar güçlüyse ikinci fotoğrafta gösterilen şekilde hayali sandalyeye tam oturacakmış gibi bu duruşta derinleşmek mümkün.

Kimi yoga eğitmenleri bu duruşta derinleşirken uyarıyorlar. Dizleri daha fazla büküp iyice oturur pozisyona geçtiğimizde dizlerimizin ayak başparmaklarımızın hizasını geçmesi eğer vücudumuz henüz yeteri kadar güçlenmemişse sakatlanma riski taşıyor! Uygularken bu ufak noktaya dikkat etmekte yarar var.

Kısacası Uttkatasana, diğer duruşları çalışırken neyim, neredeyim diye soruyorsanız size en kısa yoldan cevabı söyleyebilecek doğrudan bir yoga check-up!

01.04.2011