halflordofthefishes

UYARI !!! Eğer ülser, fıtık veya aşırı sırt ağrılarınız varsa bu duruşu konusunda son derece deneyimli ve yetkin bir yoga eğitmeninin eşliğinde uygulayınız !!! Bu duruş daima öne bükülerek yapılan duruşlardan önce, baş aşağı duruşlardan sonra uygulanmalı !!!

Güç kullanmakla hissetmek, fiziksel kontrolle kendini bırakmak arasında gidip gelen bir duruş Matsyendrasana. Bu duruşun çeşitlemeleri var elbette ve göründüğü kadar da basit değil. Kendimi bir havlu gibi sıksam olur, dönerim ne var diyorsanız dikkat! İnanılmaz teknik, yavaşlık, farkındalık ve titizlik istiyor Matsyendrasana uygulamak.

Önce hikayesine bakalım. Yoga duruşlarına bazen kimi bilgelerin adları verilmiş. Matsyendra da muhtemelen M.S. 10. yüzyılda Hindistan’da yaşamış bir bilge. Hikayeye göre bir gün Şiva (Shiva) Parvati‘ye okyanuslukların derinlerindeyken yoganın inceliklerini öğretir. Onların hemen yakınında bir balık da Şiva‘nın (Shiva) anlattıklarını hiç kıpırdamadan pür dikkat dinler ve böylece yoganın sırrını öğrenir. Balığı farkeden Şiva (Shiva), onun üzerine birkaç damla su serper. Efsaneye göre bu balık bilge Matsyendra‘dır ve o, artık herkese yoga öğretmeye başlayacaktır.

Peki Balıkların Efendisi Matsyendra‘nın şeklini alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle harekete sağ tarafla başlıyorsak sağ ayağın topuğunun fotoğraftaki gibi sağ kalçanın tam köküne isabet etmesi önemli. Bunun dışında sol bükülü dizin olabildiğince üst gövdeye yakın olması da öyle. Esas dikkat isteyen nokta vücudun üst kısmını geriye doğru döndürmeden önce omurgayı dimdik hale getirerek bütün disklerin arasında yer açılmasını sağlamak. Ondan sonra da çok yavaş ve büyük bir dikkatle arkaya doğru üst gövdeyi döndürürken bedeni iyi dinlemek. Dönme hareketi ne kadar yavaş olursa bedenimizle ilgili farkındalığımız da o kadar fazla olacak. Hangi omurga diski rahat, hangisi acıdı, hangisi dönmek istemiyor, omurga yeterince dik mi, boynumuzu kasıyor muyuz? Zorlamakla zorlamamak arasında çok ince bir çizgide bir gezintiye çıkıyoruz kısacası. Eğer geriye dönüşü gerçekleştirip duruşta iyice ve kolaylıkla derinleşebildiysek, burnumuzun ucuna bakıp odaklanıyoruz. Sonra gözlerimizi kapatabiliriz, ancak zihin gözler kapalıyken de burnun ucuna odaklı.

Matsyendrasana ile beden algısı yükseliyor. Yaşama hiç yaklaşmadığımız biçimde farklı bakış açılarıyla yaklaşmamız konusunda farkındalığımız gelişiyor. Siz hiç gündelik hayatta sırtınızı görmek için bir hamlede bulunur musunuz? Aynı şekilde genelde ışığın gösterdiği, yani bedenimizin yüzlediği önümüzdekilere konsantre oluruz. Karanlıkta kalan, gözümüzden kaçanlara, bedenimizin sırtını döndüklerine değil! Arada bir ışıktaki karanlığa ve karanlıktaki ışığa bakmakla yepyeni bilgiler edinebiliriz! Ayrıca tıpkı hikayedeki balık gibi dikkat kesilip hareketlerimize odaklanmak ve tamamen sessiz kalmak ciddi beceri gerektiriyor. Gündelik yaşamda sorunlar üst üste geldiğinde Matsyendrasana uygulamak sizce nasıl sonuç verir? Bütün o karışıklığın, paniğin, korkuların ortasında bir anlığına sessiz kalmak ve dikkat kesilmek? Bir anlığına sorunların ortasındaki kişi olmaktan çıkıp sadece her şeyi yukardan, karşıdan seyretmek?..

UYARI !!! Eğer ülser, fıtık veya aşırı sırt ağrılarınız varsa bu duruşu konusunda son derece deneyimli ve yetkin bir yoga eğitmeninin eşliğinde uygulayınız !!! Bu duruş daima öne bükülerek yapılan duruşlardan önce, baş aşağı duruşlardan sonra uygulanmalı !!!

10.04.2011