Sirsasana / Baş Üstü Duruş

Baş üstü duruşlarda en büyük sorunum düşme kaygısı değil de sanki kafamı porselen bebek kadar narin algılamamdan kaynaklanan ya başım acırsa, incitirsem, tüm yük de boynuma binecek, nasıl dengeleyeceğim kendimi, kollarım çok güçsüz gibi olumsuz düşünceler, önyargılarımdı. Öncelikle şunu söyleyeyim mutlaka iyi bir eğitmenle denemelere başlamak gerekli. Özellikle Sirsasana (Baş üstü Duruş) uygulamadan önce aslında Sarvangasana‘yı (Tüm Vücut Duruşu / Omuz Üstü Duruş) iyi öğrenmek gerekiyor ve Sarvangasana‘nın kimi yoga üstadları tarafından Sirsasana‘dan önce uygulanması tavsiye ediliyor. Yalnızca Sirsasana uygulamanın duygusal anlamda rahatsız edici etkileri olabilir deniyor. Yani bedensel ateşinizi tutuşturduğunuz için çabuk öfkelenmeler, duygusal patlamalar yaşanabilir. Bu nedenle belli bir akış uygularken mutlaka bu akışın içinde Sirsasana olacaksa öncesinde akış dizgisine göre Sarvangasana da olmalı. Böylelikle dişil ve eril enerjiler arasında bir denge yakalanır, beden uyumlanabilir. Sirsasana asanaların kralı, yani babası olarak biliniyor; Sarvangasana için de asanaların kraliçesi ya da anası demek uygun düşer. Güçlenmiş bel, karın ve kol kasları olmazsa olmaz. Kendi bedeninizin güçlülüğü, hazır ve aktif kas gruplarınızın genel durumuna göre başlangıç seviyesi yogada biraz ilerledikten sonra bu tür duruşlarda dikkatli denemelere girişmek mümkün.

Sirsasana‘yı uygularken (ilk resim) başımın tepesinin kollarımın arasındaki üçgene iyi yerleşmesine, dirseklerimin açıklığının omuz hizamı geçmemesine dikkat ettim. İlk önce bedenimin üst kısmını, tüm gövdemi kalçam dahil dikleştirdim. Belimin kavis vermesine engel oldum, bundan sonra bir bacağımı dizimden kaldırarak yerden kestim, sonra diğer bacağımı da dizden kırıp yerden kestim ve ardından ikisini de yavaşça havaya diktim. Karnım içeri çekik, kuyruk sokumum içeri çekik, böylece omurgamın bir sopa gibi dimdik olmasını sağladım. Dengemi sağlayabilmem için eğitmenin başından sonuna kadar beni bacaklarımdan tuttu, yalnızca kısa bir anlığına bıraktı ve başımla kollarımın arasında duruşumun dengesini, asananın merkezi ağırlık noktasını keşfetmemi sağlayacak serbestiyi tanıdı bana. Bunu yapabilmem için de baldırlarımın arasında duran el bileğini sıkıştırmamı istedi. Bunu yapınca tüm kalça, karın ve üst bacak kaslarım toparlandığından duruştaki hizalanmamda büyük fark oldu. Eğitmenimin sağladığı güvenli ortam ve onun rehberliğinde 1 dakikaya kadar duruşta kaldım. Başlangıçta tavsiye edilen süre 3 ile 5 dakika arasında. Yogada ileri seviyelere ulaştıkça Sirsasana deneyimli kişiler tarafından 10 dakika ile yarım saate kadar uygulanabiliyor.

Sarvangasana / Tüm Vücut Duruşu / Omuz Üstü Duruş

Gelelim işin başka bir boyutuna? Neden baş aşağı? Tepesi üstü durup da dünyaya bir de o açıdan bakmak bize ne kazandırabilir? Başüstü duruşlarda duygusal açıdan kalça bölgesinde bulunan yaratıcı enerji ve kişisel güç kalbe doğru yönlendirilir ve kişinin kendini araştırarak ruhsal açıdan olgunlaşması sağlanır. Fiziksel açıdan ise vücudun bağışıklık sistemi güçlenirken aynı zamanda endokrin sistemi devreye girerek içorganlar ve beyin beslenir. Düzgün uygulandığında hem omurga hem de boyundaki gerilim, stres de temizlenip atılır. Özellikle Sirsasana harekete geçme, eylemde bulunma özelliğimizi geliştirir, ateş elementi ile ilintilidir, aynı zamanda da bir şeyler yaratma (hava elementiyle ilişkilidir) becerimizin de gelişmesine katkıda bulunur. Sirsasana bizi adeta uykudan uyandırıp dikkatle odaklanmamızı sağlar. Sarvangasana ise sakinleştirir, duygusal olarak dışa dönük ve alıcı hale getirir. Eğer yeterince güçlenmediğinizi düşünüyorsanız ve hazır değilseniz eğitmeninizden bu duruşlara bedeninizi hazırlayıcı asanalar önermesini rica edin. Hazır olduğunuzda da eğitmeninizin desteği ve rehberliğinde ilk denemelerinizi yapın. Faydalarını her geçen gün daha çok hissedeceksiniz.

!!! UYARI !!! Adet döneminde baş üstü ve ters duruşların yapılmaması, başağrısı, aşırı derecede ilerlemiş miyop, migren, kalp ve tansiyon rahatsızlığı, bel fıtığı, disk kayması vb. sorunları olan kişilerin bu duruşları mutlaka profesyonel ve sertifikalı bir yoga eğitmeninin rehberliğinde uygulamaları tavsiye olunur!!!

25.04.2011