Ege yolculuğum sırasında hevesle okuduğum romanı unuttum trenden inerken! Hem üzüldüm hem sevindim, belki bir başkası bulacak, hoşlanıp okuyacak diye. Aslında üzüntüm kitabın arasındaki ayracın gitmesi oldu. Onu geçen yaz tatilde Alaska’dan almıştım ve üzerinde balinalar vardı. Neyse.. Ne yapalım, kendime benzerini yaparım dedim unuttum bile. Unutulan kitap Milan Kundera‘nın The Joke* (Şaka) adlı romanıydı ve çok keyifli gidiyordu..

Geçtiğimiz haftalarda da Amazon’dan birkaç kitap ısmarlamıştım ve en sonunda geldiler! Yolunu dört gözle beklediğim bu postanın içinden çıkan bir tanesini görünce havalara sıçradım sevinçten! Alanna Laivalya ve Arjuna van der Kooij‘in yazdığı Myths of the Asanas** (Asanaların Efsaneleri) sindire sindire ve keyifle azar azar tüketilecek bir başucu kitabı niteliğinde. Yoga geleneğinin ve duruşların (asanalar) en can alıcı hikayelerinin aktarıldığı kitabın önsözünü Shiva Rea yazmış. Bu geleneğin yaradılış ve diğer efsanelerinden Einstein da çok etkilenmiş. Efsaneler en etkili öğretmenler..

26.05.2011

* http://www.amazon.com/Joke-Definitive-Version-Milan-Kundera/dp/006099505X/ref=sr_1_6?s=books&ie=UTF8&qid=1306365587&sr=1-6

** http://www.amazon.com/Myths-Asanas-Ancient-Origins-Yoga/dp/1601090579