1. Köklerinizi bulun!

Ayakta durduğunuz duruşlar (asanalar) dengenizi bulmak için ayaklarınızı iyice yere bastırdığınız duruşlar. Otururken uyguladığınız asanalarda kalça kemiklerinizin yere temas ettiği, yani üzerine oturduğunuz kemikleriniz yerle olan bağlantı ve denge demek. Aşağı Bakan Köpek (Adho Mukha Svanasana) duruşunda ise yeri alabildiğine iten elleriniz ve ayaklarınız kökleriniz. Güçlü bir temel ve denge her zaman güçlü ve güvenli bir duruş (asana) demek!

2. Omurganızı uzatın!

Her katıldığım yoga dersinde eğitmenlerimden sürekli olarak duyduğum bir hatırlatma bu! Üstelik çok da haklı nedenlerle yapıyorlar bu uyarıyı! Mümkün olabildiğince omurgamı dikleştirip uzatmanın duruşlarıma en büyük etkisi asanaları uygularken kendimi daha hafiflemiş, adeta suyun içinde yüzüyormuşçasına yerçekimini daha az hissediyor olmam. Ayrıca duruşların güvenliği de ciddi ölçüde artıyor!

3. Göğüs kafesini içeri çekin ve kuyruk sokumu kemiğini olabildiğince uzatın!

Çoğu yoga duruşlarında genel bir eğilim popoyu dışarı, göğüs kafesini de ileri çıkararak böylece belin alt bölgesinde müthiş bir içe dönük kavis yaratmaktır. Bu, belin alt kısmında oldukça rahatsız edici ve sıkıcı bir ağrıya da neden olabilir. Böylesi bir geriye bükülme hiçbir şekilde güçlenmeye yarayan bir egzersiz olmadığı gibi dengeye de bir katkısı yok. Bu nedenle bir duruşu uygularken daima göğüs kafesimin çok ilerde olmadığından, popomun dışarı fırlamadığı ve kuyruk sokumu kemiğimin de doğal yapısına uygun yine doğal açısıyla uzandığından emin olmaya çalışıyorum. Belimin alt bölgesinde gereksiz stres yaratmaktan kaçınıyorum.

4. Kalça (uyluk) kaslarınızı sıkın!

Eğer çok esnek bir yapıya sahipseniz eklemleriniz de biraz fazlaca esnek anlamına geliyor, özellikle de dizleriniz. Trikonasana (Üçgen Duruşu) gibi bacaklara ağırlık ve yük bindiren duruşlarda dizlerin doğru yerde ve açıda durduğundan emin olmak gerekiyor. Kalça kaslarınızın iyice sıkı olduğundan ve çalıştığından emin olmalısınız ki dizlerinizi koruyabilin. Örneğin Virabhadrasana (Kahraman Duruşlar Grubu) vb. hareketleri uygularken bükülü dizin ayak bileğine 90 derecelik açıda olması ve dizin ayağın bilek ve topuk kısmından daha önde olmaması, ayak bileğinin de bükülmediğinden emin olmak gerekiyor.

5. Rahatlayın!

Her ne duruşu uygularsam uygulayayım mutlaka sınırımı bulmaya çalışıyorum. O sınıra ulaştığımı anladığımda da zorlanma hissimi yaratan etkeni (örneğin öne fazla mı eğildim, fazla mı büküldüm vb.) hafifçe rahatlatıyorum. Azıcık da olsa bir geri çekilme duruşta gereken süre boyunca zorlanmakla rahat olmak arası hassas bir dengede bırakıyor bedenimi. Hiç zorlamazsam gelişemem, çok zorlarsam sakatlanırım. Bu kararı en iyi bilecek olanlar bizleriz. Nerede duracağız, nerede daha fazla zorlayacağız? Asana ile, yani duruşla kavga etmediğim, ancak jöle gibi de yayılmadığım o noktayı arıyor buluyorum çoğu kez, sakatlanmadan! Bu küçük araştırmalar bana bedenim hakkında daha önce hiç farkında olmadığım yenilikler, özellikler öğretiyor.

Peki siz duruşları uygularken ne gibi şeylere dikkat ediyor, nelerden faydalanıyorsunuz?