Yoga ile uğraşan hemen herkes Güneşe Selam (Surya Namaskar) serisini bilir. Peki ya Aya Selam? Chandra Namaskar, yani Ayı Selamlama bir dizi asanadan (duruştan) oluşur, ayı ve onun enerjisini onurlandırır. Ay dünya mitolojisi, efsaneler ve masallarda zengin bir sembol olarak kullanılagelmiştir. Genelde dişil (yin) enerjisiyi temsil ettiği söylenir. Yaşamın döngüsel doğası ve ritmiyle ilişkilidir ve içgüdüler, gölge benlik, denge ve etkileme gücüyle bağlantısı vardır. Ay Selamı duruşlar serisi Güneş Selamı hareketlerine göre biraz daha az zorlayıcıdır ve dikkatimizi daha çok iç benliğimize odaklayarak dinginliğe kavuşmamızı sağlar.

Birbirinden değişik Ay Selamı (Chandra Namaskar) serileri vardır. Size burada aşağıya eklediğim seri Kripalu geleneğinden gelme, daha çok yana doğru eğilmeler, bükülmeler içeren bir seri. Yanal bükülmeler, üst gövdenin yanal kaslarını olduğu gibi tüm üst bedeni de açıp esnetiyor. Ayrıca bağırsaklara masaj etkisi yapan bu hareketler kalçayı açıyor, omurganın hareket kapasitesini geliştiriyor.

Bu akşam 22:05 Türkiye saatiyle tam ay tutulması olacak.. Bu sırada Ay Selamı yapmaya ne dersiniz? Aşağıdaki resimde gördüğünüz serinin tamamını isterseniz oldukça akıcı bir şekilde bir kerede ve birkaç kez tekrar ederek tamamlayabilir, ya da serinin tamamını daha ağır hareketlerle, her duruşta (asana) birkaç nefes kadar (3-5 nefes) durarak da çalışabilirsiniz.

Biz yine uyarımızı yapalım!!! Eğer ciddi bir fiziksel rahatsızlığınız, bel, diz, omurga, kalça, vs. sakatlığınız, ya da kalp, yüksek tansiyon, şeker vb. ciddi bir hastalığınız varsa bu duruşları kesinlikle tek başınıza uygulamayınız !!! Bu tür ciddi rahatsızlıkları olan kişiler yoga duruşlarını kesinlikle profesyonel ve sertifikalı güvenilir bir yoga eğitmeni eşliğinde uygulamalıdırlar !!! Yogaya yeni başlayan kişiler için de sakatlanma riski olduğundan başlangıçta bir yoga eğitmeni ile çalışılmalıdır !!! Zamanla yeni başlayanlar kendi alıştırma düzenlerinin oturduğunu, hareketlerin akılda kaldığını farkedecek, bedenlerini tanıyacak ve neyin kendilerine iyi gelip hangi durumların sakatlanma riski içerdiğini daha kolaylıkla anlayabileceklerdir !!!

* Not: Her duruşta ilk önce omurganızı dikleştirerek omurga disklerinizin herbirinin arasında yer açmaya, omurganızı uzatmaya bakın. Omurganın duruşuna dikkat ettiğiniz zaman yana bükülmeleri, eğilmeleri omurga disklerinizi sıkıştırmadan ve onlara gereksiz yere basınç uygulamadan daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.