Sirsasana, yani Baş Üstü Duruş, asanaların ”KRALI”, Omuz Üstü Duruş, Sarvangasana ise asanalar arasında ”KRALİÇE” olarak anılıyor. Her iki duruşun da faydaları saymakla bitmez! Salamba Sirsasana (Destekli Baş Üstü Duruş) yapmaya karar verdik diyelim, kararlılık elbette ki önemli ancak yeterli mi? Başüstü duruş uygulamasında başlangıç seviyesi yoga uygulayıcıları olarak dikkat etmemiz gereken birkaç önemli nokta var.

Baş ve boynumuza gereksiz yere vücudun tüm ağırlığını bindirmek acemiler olarak hepimizin yaptığı yaygın bir hata. Uygulama sırasında başımızın tam taç kısmı, ya da başımızın en tepe orta noktası (bregma) yere tamamen temas etmiyor! Kollarımız, en önemlisi bedenimizin orta kısmı, yani karın kasları, bel kasları, uyluk ve kalça kaslarımız hep beraber çalışıyor. Kendimizi bir külçe gibi boynun ve kafanın üstüne dikine yığmıyoruz. Tüm kütlemizi olduğu gibi kollar, kulunçlar ve baş ile birlikte adeta üçlü bir destek sistemi arasında dengelerken bedenimizin merkezinde kendimizi taşıyabilmemiz gerekli! Zaten yerden ayaklarımızı havalandıramıyorsak bunun çoğunlukla iki sebebi var: Ya cesaretimiz yok, hareketi yapmaktan çekiniyor ve bu psikolojiyi kırmak henüz mümkün değil, ya da kollarımız ve vücudumuzun merkezi henüz yeteri kadar güçlü değil, bedenimizi taşıyamıyoruz.

Bedenimizin üst kısmını güçlendirmek ve baş üstü duruşlara en iyi hazırlığı özellikle Paripurna Navasana (Tam Kayık Duruşu / Tam Tekne Duruşu) (merkezi güçlendirir), Yunus Duruşu (Sanskritçesi yok, daha çok bir geçiş pozu gibi düşünebiliriz), Yunus-Kalas Duruşu (Sanskritçesi yok, kolları ve üst gövdeyi güçlendirir), Aşağı Bakan Köpek Çeşitlemesi (kol ve dirseklerin üzerinde) gibi mükemmel birer merkez, kol ve üst gövde kasları çalıştırcısı duruşlarla yapabiliriz. Her zamanki gibi çalışırken, güçlenirken azar azar, çok zorlamadan, ama çalıştırdığımızdan emin olarak umuyorum ki yakın zamanda sağlıklı ve güzel bir Salamba Sirsasana yaparak asanaların kralını onurlandırabiliriz.

UYARI !!! Başüstü duruşlar orta ve ileri seviye yoga duruşlarına girdiğinden özellikle başlangıç seviyesi yoga uygulayıcılarının mutlaka profesyonel ve sertifikalı bir yoga eğitmeni eşliğinde çalışması gereklidir. Hipertansiyon, kalp, ileri seviyede görme bozuklukları, göz hastalıkları, boyun, kol, dirsek, bel bölgelerinde daha önce ciddi sakatlanma geçirmiş kişiler veya rahatsızlığı devam edenler bu tür duruşları kesinlikle kendi başlarına denememelidirler!

Paripurna Navasana / Tam Kayık / Tam Tekne Duruşu

Yunus Duruşu / Aşağı Bakan Köpek Çeşitlemesi
Yunus - Kalas Duruşu