1. Yoga yapınca uçuyorsunuz siz!

Yoganın sadece meditasyondan ibaret olduğu kanısı çok hakim. Son günlerde kiminle konuşsam ”ooooo uçuyorsun sen!” tepkisini alıyorum. Galiba genel yargı yoga sırf ooooohhhhhhmmmmm diye bağırılan, bağdaş kurulup oturulan bir şey şeklinde! Elbette yogada meditasyon var, tercih ederseniz. Yoganın sekiz kolu var. İster bunları bütün olarak çalışırsınız, ister içinden beş tanesini, isterseniz yalnızca birini. Karar sizin. Öyleyse aşağıdaki videoya buyurun ve yoganın nasıl bir şey olabileceğine bir bakın!

Yoga = Yaşam

İsterseniz dinamik, isterseniz aheste, isterseniz sessiz, isterseniz dolu dizgin! 😉 Siz nasıl isterseniz yoga da hayat da öyle! 😉

Bu video muhteşem bir şey, Pattabhi Jois, Ashtanga Ana Seri 1’i yaptırıyor… http://www.youtube.com/watch?v=vbO2YLI8Lfk


2. Yoga din mi? Sen şimdi Budist mi oldun?

Kişiden kişiye değişir. Hayır, yoga din değil, disiplin ve bir yaşam tarzıdır. Size bir çerçeve sunar. O çerçevenin içine ne koymak isterseniz size kendi aynanızda onu gösterir. Asla yanıltmaz, iyi bir arkadaştır. 🙂 Yogayla ilişkinizi abartınca da boyunuzun ölçüsünü alırsınız, abartmayınca da! 😉 Kısacası inancınız neyse yoga ona engel teşkil etmez, bilakis ruhsal boyutta da gelişmenize yardımcı olur. Derin derin bir deniz.. size nasıl yüzeceğinizi öğretir!

3. Akrobat mı olucan?!

Canım ister, fiziğim, zihnim, varoluşum izin verirse evet, neden olmasın? 😉 Şaka yapıyorum! Sanmam, o işlere çok erken başlamak gerekiyor, ama bu 77 yaşında da yogaya başlanır mı dedirtmesin kimseye! Evet başlanır çünkü. Her yaşın kendi ihtiyaçlarına cevap verecek bir yoga dersi ve eğitmeni bulabilirsiniz! 😉 Yani bi başlayın zaten, onu diyorum! 😉

4. Yoga mı? Yani bir lokma bir hırka mı?

Kişiden kişiye yine değişir. Hayatı öyle fakirliğe mahkum mu yaşamak istiyorsunuz, hatta bunun için kendinizi felaket bir şekilde zorluyor musunuz? Yoga yapmıyorsunuz. Deli gibi etrafa para mı saçıyorsunuz? Asla elinizdekini tutamıyor musunuz? Yoga yapmıyorsunuz. Yoga dengeyi buldurur, özgürleştirir. Paranın esiri misiniz? Yokluğuyla varlığı bir noktadan sonra farketmez, biliyor musunuz? Mutsuz eder. Çoğu da azı da… Çünkü onu kullanmayı bilmek gerekir. Yoga öğretir.

5. Düşüncelerimi okuyabiliyor musun?

Hiç sanmam! 😉 Önce kendiminkileri kuyruklarından yakalayıp birbirine bağlamak isterdim. Başkasına sıra nasıl gelecek? Ya da kendiminkilerin o kadar farkında değilim ki başkasının işine fazla burnumu sokuyorum, kendimde değilim.. aslında ben bir pervaneyim, deli divane, ağırlık merkezi şaşmış… Ya da o kadar karanlık düşüncelerim var ki tanrım nolur kimse farketmesin?! Korkunç biriyim ben.. vs.. vs… Yoga bunların hiçbiri değil tabii. Yoganın sekiz adımını da sabırla, özenle ve disiplinle uygulayan bir kişinin algılarında, özellikle kendi benlik algısında, çevreyle olan ilişkilerinde değişimlerin olması kaçınılmazdır. Varlığın merkezindeki bulanıklık yatışınca yaşam berraklaşmaya başlar. Belki bu yüzden bazen bize karşımızdaki insan düşüncelerimizi okuyormuş gibi gelebilir. Burada ne büyü, ne de ezoterik tuhaf uygulamalar vardır. Yoga dinginleştirir, güçlendirir ve sizi varoluşunuzun merkezindeki kendi tahtınıza oturtur, üstelik de bunu büyük bir tevazu duymadan yapmak imkansızdır.