Hayalimdekilerden biriydi! Oldu! 🙂 Evet… Uzun uzun zamanlar Ardha Padmasana (Yarım Lotus Duruşu) ile dost oldum. Derken geçen hafta yoga eğitmen eğitimi sınıfımda oluverdi bir anda! Aslında işimiz Padmasana (Lotus Duruşu) değildi, balığın (Matsyasana) çeşitlemelerine bakıyorduk. Derken çeşitlemelerde Baddha Padmasana (Bağlı / Kilitli Lotus Duruşu) (aşağıdaki ikinci fotoğraf) uygularken Matsyasana (Balık Duruşu) yapmaya çalışınca ortaya çıktı artık oradayım! Az kalmış.. kaldı ki aslında tam da Baddha Padmasana olmadı, çünkü Baddha versiyonu için (aşağıdaki fotoğraf) kolları arkada çapraz birbirinin üstünden geçirip yogi tutuşuyla ayak başparmaklarını kavramak gerekiyor. Hadi benimkisi yarısı oldu diyelim.. 🙂

Sanırım teknik açıdan yazılması en güç duruşlar grubundan bir tanesi Padmasanalar… Diz arkası kirişlerin sağlamlığından mı başlasam, diz yan bağları ve ayak bileklerinin esnekliğinden mi? Tüm asanalarda sakrumun içe dönüklüğünden mi, yoksa kalçanın içinde leğen kemiklerinin yere temas ettiği en alt kısmın, yani oturma kemiklerinin yere eşit olarak temasından mı? Kasık içindeki kısa ve sert pectinei* kaslarının izin verdiği ölçüde ilk fotoğraftaki gibi yere değmesinden mi bahsetsem? Omurganın dimdik bir sopa gibi yere saplanışından mı? Padmasana kolay görünür ve ulaşılmazdır. Ona varana kadar Tadasana, üçgen grubu, öne eğilmeler, kasık açıcılar, uzamış rahatlamış psoas kasları, Adho Mukha Svanasana‘da rahatlık ve daha nice nice güzellikler, duruşlar var… Daha önce yazdığım oturuş bozukluğu meselesindeki zafu olayı var sonra.. Geri dönmeli, atladıysanız acele etmeden, duruşlara gereken özeni ve dikkati vererek bir daha bir daha… Ben de öyle yaptım inanın ve daha yolum var Baddha‘ya doğru.. Yakında alttaki fotoğraftaki gibi, az kaldı! 😉 Unuttuğum bir şey kaldı mı?

Padmasana (Lotus Duruşu) vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Uzaktan bakıldığında düzgün bir biçimde Padmasana‘da oturan bir kişi gerçekten de bir lotus, yani nilüfer çiçeğine benzer. Uylukların üzerine yerleştirilen ayaklar ve dışa köşeli açık dizler nilüferin taç yapraklarını andırır. Padmasana, meditasyon, nefes ve konsantrasyon alıştırmaları için temel oturuştur. Duruşta çok iyi oturulduğu, asananın çerçevesine en verimli şekilde yerleşildiği takdirde uzun süre Lotus Duruşunda oturabilirsiniz. Oturuşun püf noktalarını aslında üst paragrafta saymıştım. Oturma kemiklerinin eşit olarak yere teması, diz kiriş ve yan ve üst bağlarının esnekliği, ayak bileklerinin esnekliği, omurganın dikliğini sağlayan alt bel, orta sırt ve psoas kaslarının uzun ve esnek olması, güçlü olmaları, kasık içindeki pectineinin* açılmış ve esnek olmaları gibi sayısız bileşkeden oluşur Padmasana. Bu nedenle yeni başlayanlar özellikle en temel Hatha Yoga duruşlarını deneyimli bir yoga eğitmeni eşliğinde düzenli ve çalışma ritmini bozmadan çalıştıkça ulaşılacak, rahat edilecek bir duruştur. Dizinde sakatlık olan kişiler kendi başlarına asla denememelidirler!!! Lotus Duruşunda oturmak alışkanlık gerektirir. Ayrıca oturuştayken dizler asla yukarı kaldırılmaz, bu sakatlanmaya davetiye çıkarır. Tok karına uygulanmadığı gibi alışkanlığınız geliştikten sonra da asla yemek yerken Padmasana‘da oturmayın. Eğer siyatikten şikayetçiyseniz, ya da bacaklarınızda varis varsa dikkatli uygulayın, mutlaka bir doktora danışın. Padmasana her türlü sindirim sorununuzu giderir, ayrıca akciğer ve kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. Giderek daha rahat, derin ve uzun nefesler alınıp verilir. Konsantrasyon gücünü arttırır, zihni sakinleştirir, uygulama süresi arttıkça bu zihinsel sükunetin gün boyu devam ettiğine şahit olursunuz. Hem bedeni dinginleştirir, hem de Svanasana‘da (Ceset Duruşu) rahatlamaya yardımcıdır. İçe dönmeyi sağladığı gibi çapraz tutulan bacaklar ve dimdik omurga zihni atak ve çevik tutar. Böylece uyuşukluğu ve tembelliği kırarsınız! 🙂 Bitmediiii! Kalçalar, bel bölgesi ve popodaki aşırı yağlanmalara düşmandır. Hemen hiç yapmadıysanız uygulamaya kalkmayın lütfen! Tekrar ediyorum, yeni başlayanlar özellikle en temel Hatha Yoga duruşlarını deneyimli bir yoga eğitmeni eşliğinde düzenli ve çalışma ritmini bozmadan çalıştıkça ulaşılacak, rahat edilecek bir duruştur. Dizinde sakatlık olan kişiler kendi başlarına asla denememelidirler!!! Orta ve uzun vadede duruşunuzu tümden düzeltir, üst bacak kaslarınız ve kalçalarınız güçlenir, özellikle kalça ve karın bölgesi kasları duruş boyunca çok iyi masaj alır, kan dolaşımı hızlanır, bölgeye daha çok oksijen gider. Diz arkası kirişler uzar, esner. Kalça, diz, ayak bileğindeki artrit kaynaklı ağrılarda azalma görülebilir.

Baddha Padmasana ise bütün bunların üzerine ayrıca özellikle omuzların esnekliğini gerektirir, kürek kemiklerini de birbirine doğru itmek, sıkıştırmak işe yarar. Gövdenin azıcık da olsa hafif öne doğru meyil vermesi kolaylık sağlar ve böylece ayak başparmaklarını yakalayabiliriz. Ondan sonra gövdeyi dikleştirmek gerekir. Başlangıçta 10 saniye kadar oturmak yeterlidir. Gün geçtikçe ve uygulama sayısı arttıkça oturma süresi de artacaktır. Bu uygulama göğüs kafesini iyice esnetir ve açar. Omurgadaki her türlü eğrilik, yamukluk giderilir. Karın bölgesindeki sıkıntıların çözümüne yardımcıdır.

*pectinei (pectineus Latince tekil) – her iki kasık içindeki tarak biçimli kısa kaslar.