Uzun zamandır bu kadar güzel bir bahar yaşamadım. 🙂 Olması gerektiği gibi, serin, arada gri ve kapalı hava, yağmur.. 2012 için genelde daha fazla yağmur yağışı denmiş uzmanlarca.. Bilemiyorum. Şehir efsanesi mi acaba? Hani şu TEMA’nın meyve çekirdeklerini atma biriktir toprağın yüzeyinden 10 cm aşağıya göm masalı var.. doğru mu sizce? O kadar bilgi bombardımanı altındayız ki artık sorgulamaya vaktimiz yok, kaynağı nedir. Daha çok içgüdüyle ya da egomuzu besleyecek yönde kararlar alıyoruz. Yani hangi bilgi kırıntısı kendi fikirlerimizi destekler yöndeyse o mutlaka doğrudur zaten! 😉 Neyse.. niyetim başka şeyler yazmak… 🙂

Bir olayın, sözün, eylemin gerçekliğini nasıl anlarız? Hele de son derece şüpheci bir yapıya sahipsek?!

Sözleri, söylenenleri geçelim, malum ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Ama bazen eylemler bile durugörü gerektirebiliyor. Eylemler zihinden mi yoksa kalpten mi geliyor, kaynağı neresi? Egosal tatmin ve kabul görme, onaylanma ihtiyacı ve sonra da futbol maçı gibi skor yapıp 1-0 öne geçme güdüsüyle özür de dilersiniz, sürünürsünüz de, yüz bin takla da atarsınız. Sonra? Sonra özür dilediğiniz ya da gönlünü almaya uğraşıyor gibi göründüğünüz kişiye anında sırtınızı dönüverirsiniz. İçtenlik bunun neresinde? Yapmadınız mı hiç? Hepimiz yapmışızdır.

Dün malum doğum günümdü, üstelik de olağanüstü hasta geçirdim, bugün toparlıyorum. Akşamüstü yattığım yerden internette takılacak vaktim oldu. Açtım Ekşi Sözlüğü, başladım Boğa Burcu hakkında okumaya… kikirdedim doğrusu! 😉 Muhteşem gözlemler var. Artık kendini öven boğa burcu mensupları mı istersiniz, yerin dibine batıranlar mı, aşkta kazık yemiş allah cezasını versin diyor kısacası, en çekici evlenilesi kadındır, erkektir diyenler, uzak durun, başa beladır, beş dakkada değişir bütün işler diye yazanlar… 🙂 Gerçekten de insanın fiziksel omurgasının yerini biliyoruz, peki ruhsal omurgası nerdedir, nasıldır sizce? Tıpkı bir ışın kılıcı gibi dimdik ve ışıl ışıl olmazsa Darth Vaderlarla nasıl başa çıkacağız? 😉 Şaka yapıyorum, kimseyi gidip kesip biçmeyin lütfen… Ama gerçekten, Darth Vader mı olmak istersiniz Obi Wan Kenobi mi? 🙂 Tamam tamam, nedense Darth Vader daha cool duruyor, ok… kimisine göre de Obi-Wan cool?!?! Bu ikilemler yok mu?

Seçim yapmadan, karar vermeden yaşamak mümkün mü? Ya da aslında bir süre sonra hayat bir harita gibi o kadar netleşir ki, karar vermeye bile gerek kalmaz?

Şüphe için şunu söyleyebilirim. Farkındayım. Ben şüphe ettikçe aslında karşımdakinin duygu ve düşüncelerini, eylemlerini kontrol etmeye çalışıyor, manipule ediyorum. Bu egodan başka bir şey değil. Diğer taraftan, şunun da farkındayım. Bana zihinden yaklaşanla kalpten yaklaşanı ayırt edebiliyorum. Hatta kalbinin içinde dahi egosuna taht kurdurmuş olan kişileri de algılıyorum. Üstad falan olduğumdan değil, zamanında kazık attığım ve kazık yediğim, ne ekersen onu biçersin tecrübelerim nedeniyle. Hayat bumerang olaylarla dolu. Döner dolaşır gelir.

Ekşi sözlük boğalar bencildir diyor. Maddiyatçı, tembel ve zevk-ü safaya düşkün… Kararlı, sebatkar, azimli ve hırslıdır. Karar verince sonuna kadar uygular. Hepsi doğru. Yazmadıkları bir şey daha var ama.. tüm burçlar, herkes kendi yaşamsal devrimini de yapabilir, evrimleşebilir. Hedefini belirler ve o hedefi tutturmak için ister kırar döker anlık olarak kendini tatmin eder, ya da çok daha maceralı, etrafına ve kendine saygılı, ılımlı bir orta yol tutturur. O orta yoldan her çıkışta, sapmada, saptırılmada deneyimler edinir. Eninde sonunda tekrar toparlanır. Üstelik asla yola ilk çıktığındaki gibi değildir, bence Obi Wan Kenobi yolun öğrettiklerini yüreğine nakşettiği için çekici. 🙂 Darth Vader ise… görüntüden başka bir şey değil. Siyah, ışın kılıçlı ve duygusuz, kalpsiz. Bilgelikten yoksun eylemci… Obi Wan Kenobi her daim zarif, her hareketi yaşam süzgecinden geçtiğinden belki..

Bildiniz… ben kendime Star Wars ziyafeti çekiyorum, doğum gününde hasta olup da başka türlü nasıl eğleneceğim? 😉