Bu sabah metroda kendi kendime oynuyorum… Tutunmadan dengede kalma oyunu. İşe yarıyor yahu bu yoga!!! Hiç sarsılmadan dört durak sonra fiske kıpırdamamışım istasyonun birinde ineceğim sırada yanımdaki üniversite öğrencisi yalpalamaktan bitap:

”Vay canına.. uzaylı falan mısınız hiç tutunmadınız!!!” deyiveriyor..

Gülüşüyoruz, tek bir söz dökülüyor ağzımdan: ”Yoga.” 😉

Millet başaşağı, üçgen, çember takıladursun ben masa köşelerine güm güm vurup 60 70 80 90 diye oynamadan morarmadan çürüklerim acıyor diye ahhh ahhhh inlemeden doğrusu hayatımdan pek bir memnunum! 😉 Sırrı aşağıdaki duruşları uygulamakta diyebilirim.

Iyengar‘ın Light on Yoga kitabı Tadasana (Dağ Duruşu) ile başlar. Durmaktan ibaret diyorsanız, eee peki. Gözler kapalı bir durun bakalım şöyle 10 dakika, 15 dakika. Her yoga duruşu bir meditasyon pekala.

Talasana (Palmiye Duruşu)… Daha çok denge, güçlü ayak bilekleri, uzayan omurga, kaburgaların arasını tatlı tatlı açmak, nefes egzersizi ile birleşince tatlı! Gözler kapalı… Wouuuuw… Ha diskoya gitmişsin ha kendi başına takılmışsın! 😉

Vrikshasana (Ağaç Duruşu)… Sonra güçlü çekirdek bilinci, denge, konsantrasyon, uzamak, durmak, dururken hareketsizliğin içinde ufak tefek kıpırtılarla müthiş bir sıfır noktası araştırması. Tıpkı bir ağaç gibi. Azar azar kah ordan burdan yaprak sürmek, meyve vermeye daha çok var, önce araştırılacak, sağlam bir ağaç gövdesi, kökler ve göğe açılan kollar. Sahi bir binayı inşa etmek o kadar kolay mı?

Adho Mukha Svanasana & Dolphin (Aşağı Bakan Köpek ve Yunus Duruşları)… Esnemek, uzamak, direnç ve güç oluşturmak, kendi bedeninin ağırlığının farkına varmak ve onu en etkin, verimli şekilde taşımak yaymak üzerine sonsuz araştırmalar…

 Derken bir dönüm noktası belki ilerde bir tüy hafifliği kim bilir olabilir mi? Bu arada düzgün hizalanmak ne demektir, el, ayak bilekleri, dizler, omuzlar, dirsekler, korurken binanın iskeletine saygı göstermek.

Yogaya nasıl başlanır??? Valla bence işte böyle!!! Ama tabii başarma hırsıyla köpüren bir İstanbullu insan profiline bunları yaptırmaya kalkınca bu da yoga mı allah aşkına?!?!?! gibi tepkiler son derece olası. Malumunuz ACTION ACTION ACTION!!! Sanki film çekiyoruz! Andy Warhol’un lafını yogaya uyarlayasım geliyor! Hey millet, bir gün herkes yogi olacak! 😉 Baş aşağı durmayı isteyen muhterem aceleci öğrenci profiline şunu söylemek istiyorum: Önce ayaklarının üstünde düzgün durmanın dinamiğini gel birlikte çalışıp deneyelim, o deneyimle zenginleştikten sonra zaten daha neler neler olur, lütfen kopya çekme, işin kolayına kaçma, otur sıfır olmasın! Anlaştık mı? 😉