Geçenlerde yoga dersinde Simhasana ve türevi bolca dışarıya hava püskürtmeli diyafram çalıştırmalı bir alıştırmaya sıra geldi. Yapmak istemiyorum dedi bir öğrenci, aptal görüneceğim. Bir önceki derste nefes çalışırken de karın nefesi bir imkansızlıktı. Yok olmuyordu bir türlü. Derken sıra Halasana (Saban Duruşu) denemeye geldi. Zordu korkutucuydu ama istek de vardı. Denerken son derece iyi bir hizalanmayı bedeni kendiliğinden buldu ama işte zihni parazit yapıyordu. Son derece derin bir asanaydı. Köprücük kemikleri boyunca üst göğüs bölgesi, kürek kemikleri, sonra işte doğal bir boyun hizalanması ve boyun omurlarını koruyabilmek için hafifçe omuzların kulaklara doğru çekilir gibi pozisyonlanması falan filan… Kendiliğinden bulmuştu her şey yerini. Alışık olmadığı bir şey vardı ki vücut ağırlığını hiç ters yüz etmeyi şimdiye kadar denememişti. Tuhaf bir şeydi. Derken artık iyice yerleştikten sonra duruşun kendiliğinden yerçekiminin çağrısına kulak verdiği ayak parmaklarının yere değme anı geldi. Yok elbette henüz oraya daha vardı. Kalınca bir bolster (destek yastığı) ile desteklenince aslında bedeninin daha fazlasına izin verdiğini, dahası kendini güvende hissetti. Peki, tamam, devam edebilirdi. Peki ya karın nefesi? Bir baktı ki o da kendiliğinden az çok iyi kötü devredeydi işte. Şaşırdı. 🙂

Beden ve yoga gerçekten olağanüstü tam da yukarıda yazdıklarım nedeniyle. Daha önce ayak basılmamış toprakta güvenli bir alan yaratarak bazen de içimizdeki macera duygusunu harekete geçirerek kabuğumuzdan dışarı çıkarıyor bizi. 🙂 Eğer maceranın dozu kaçtıysa da yerçekimi kucak açıyor ve gerçekliğe, o ana davet ediyor. O an her neredeysek ve her ne hissediyor, yaşıyorsak, her neyi nasıl deneyimliyorsak, hepsi OK!

Çeşitli Uzakdoğu kültürlerinde saban önemli bir semboldür. Bir tarlayı sürerken hazineler bulur insan, yani kendi yaşamlarımızı araştırır, işler ve şekillendirirken nice hazinelerle karşılaşırız, nice deneyimler ediniriz.

Gelelim Halasana‘nın faydalarına:

 • Anatomik açıdan tiroid bu duruşun odak noktasıdır.
 • Zihni sakinleştirir.
 • Karın bölgesindeki iç organları ve tiroid bezini uyarır.
 • Omuzları ve omurgayı esnetir.
 • Menopozun arazlarını hafifletir.
 • Sempatik sinir sistemini gevşettiğinden stres ve yorgunluğu azaltır.
 • Başağrısı, sırt ağrısı, kısırlık, uykusuzluk ve sinüzit gibi sorunlar için terapi sağlar.

Halasana uygulamasının tavsiye edilmediği durumlar:

 • İshal
 • Kadınlarda adet dönemi
 • Boyun incinmeleri veya boyun fıtığı (konusunda deneyimli, anatomi bilgisi olan bir yoga eğitmeni ile çalışılmalıdır)
 • Astım ve yüksek tansiyon rahatsızlığı çeken kişilerin bacaklarının altına destek elemanları konulmalıdır.
 • Eğer bu duruşta deneyimliyseniz, hamileliğin geç dönemlerine kadar uygulanabilir. Ancak hamile kaldıktan sonra Halasana öğrenmeye ve uygulamaya başlamanız tavsiye edilmez.
 • Ayaklar yere değdiğinde bu duruş orta seviye hatta ileri seviye duruş olarak kabul edilir. Halasana duruşunun bu şekliyle önceden yeterli deneyim edinmeden ya da deneyimli bir yoga eğitmeninin gözetiminde uygulanması yine tavsiye edilmez.

Ufak ve son bir uyarı daha… Halasana ilk çalışılmaya başlandığında boyun omurlarına fazla yük biner veya gereğinden fazla şiddetli esneme olur. Bunun en önemli nedeni omuzların kulaklardan fazla uzaklaştırılmasıdır. Omuzbaşları beden ağırlığı için adeta köklenme görevini görürken aynı zamanda da hafifçe kulaklara doğru hizalanmalıdır. Böylece boynun arkası ve yutak ile boğaz yumuşak kasılmadan kalabilir ve boyundaki olası incinmelerin önüne geçilebilir.

Her şeyde olduğu gibi Halasana duruşunda da dikkatli özenli ve tekrarlı uygulama zamanla duruşun içindeki rahatlığı ve serbestliği getirir. Halasana uygularken omuz altı desteği kullanarak duruşu öğrenmeye başlamak vb. konular uzun ve kişisel tercihler, anatomi, deneyim konusudur. Herkes için hatta her eğitmen için farklı yaklaşımlar olabilir. Örnek vermek gerekirse Salamba Sarvangasana öğrenirken kesinlikle omuz altı destek kullanarak öğrenmek benim anatomim için daha uygun gelmişti. Sonrasında da çok ince mat üzerinde sert zeminli stüdyolarda ya matı kıvırarak kullandım ya da iki mat üst üste tercih ettim. Halasana öğrenirken hiç ihtiyaç duymadım, ama ne zaman ince matın üzerinde aldırmadan uygulamaya kalksam dersimi iyi aldım. 😉 Yine de şimdilik uygulama ve yeryüzü son derece uzak görünüyorsa bir süre aralıksız ve düzenli tekrarlarla yoga yaparken Adho Mukha SvanasanaUttanasana ve Paschimottanasana hazırlayıcı asanalardır.

Aşağıda Halasana çeşitlemelerini görebilirsiniz, duvar da iyi bir destek olabilir. Bayram sonrası yogada görüşmek üzere… 🙂

*Kaynakça: Yoga Journal ve kişisel yoga pratiğim.

HALASANA

295x198-light-fantastic-iss-14-5