relig_yogaSevgili Aslı Ateş kendi yoga eğitimi sertifika programının sonunda sunacağı tez için Ülkemizdeki Yoga Kültürü konusunu seçmiş. Hem eğitimci sertifika tezi için, hem blogunda (http://asliberry.blogspot.com/) düzenli olarak yayınlamak üzere ülkemizdeki yoga eğitmenleri ile e-mail röportajları yapmaya karar vermiş. Hem tez için, hem internet yoluyla yoga farkındalığına katkıda bulunmak üzere kişisel yoga yolculuklarımız üzerine paylaşımlarda bulunuyor. En son internet üzerinden söyleştik… Söyleşimizi burada okuyabilirsiniz. YOGA ile hayatımızın rengi, tadı, güzelliği ve içtenliği içimizden dolsun taşsın. 🙂 Sürç-i lisan eylediksek affola! Çiğdem Toskay

Asliberry: Yoga Röportajları – Çiğdem Toskay

Yoga sözcüğünü ilk ne zaman duydunuz?
Yoga sözcüğünü ilk defa 2003 yılında Viyana’da yaşadığım süre zarfında duydum. Ancak bana bir şey ifade etmedi başlangıçta. Yoga’nın sözcük anlamı, feslefesi ile ilgilenmekten çok uzaktım. İlk duyduğum zaman bana çağrıştırdığı sağlıklı olmak ve bedensel egzersizlerdi.
 
Yoga’yı önce asanalarla mı, meditasyonla mı tanıdınız?
Yogayı önce asanalarla tanıdım, bu yolculuğa tamamen beden odaklı başladım.
 
Yoga’ya nasıl başladınız? (Örnek: Bir tavsiye, bir arkadaş, bir ilişki, bir tesadüf, bir sağlık problemi, ruhsal bir arayış, kilo kontrolü…)
Bir sağlık sorunum nedeniyle yogaya başladım. Ateşli bir hastalığın tetiklediği ağır bir eklem iltihaplanması geçirmiştim ve tam olarak ağrılarımdan kurtulmayı başaramamıştım. Bu rahatsızlığın fiziksel ve ruhsal açıdan bende bıraktığı izler beden sağlığı ile ilgili araştırmalara ve sonunda da yogaya yöneltti beni.
 
Yoga’ya evde kendi kendinize mi, bir eğitmenle mi başladınız?
Yogaya önce kendi kendime evde başladım. Bu başlamak denen durum sadece bir hafta kadar sürdü çünkü bir eğitmenin yönlendirmesine çok çabuk ihtiyaç duydum.