Sleeping student

Öyle garip bir dönemde yaşadığımıza inanmaya başladım ki artık yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan misali zihnimin bir oyunu olup olmadığını bilmiyorum. Sadece bazen ağzım açık kalıyor şaşkınlıktan. Düşünüyorum, öyleyse varım demiş ya Descartes. Bir adım ötesi daha var. Düşünüyorum, öyleyse oluyor! Kuantum diyorlar, işte bir sürü kanallayan alıcıları açık anten modunda insan var anlatıp duruyorlar, ikiz parçacıklar falan, Hawkings ilginç şeyler söylüyor, birileri bakın bakın biz size demiştik, anne sözüüüü dinlemeyennnn… 😛 Gel gör ki bu düşünüyorum öyleyse oluyor hatta oldu da bitti maşallah afallatıyor insanı!

Yahu bu ne hız?!

Hani daha dua edecektik, hacca gidecek, adak adayacak, ne bileyim işte dünyanın hangi bir tarafındaysak ve hangi kültür ve dine doğmuşsak onun kaidelerini yerine getirip yalvarıp yakaracaktık. Enteresan! Yani daha çok hedefe kilitlenmiş lazer silahı gibi oldurabiliyor insan bazı şeyleri! Sonra da eski Hint destanındaki dilek ağaçları Kalpataru‘ların hikayesi gibi yine kendi hayaletlerini yaratıp, cennetini ve cehennemini vareden bizler her nedense bu gerçeği, ki sanırım yaşamın özü bu olabilir, her yeniden keşfedişimizde afallıyoruz. Mucizeymiş gibi geliyor, aslında normali bu! Tersine şartlanmış, alışmışız. Her şey imkansız, her şey zor bize. Yoksa değmez zaten, ucuz falan. Mücadele edeceksin! Ne israf ama?! Bir ton yürek ve kafa ısrafı! Havaya yaktığın doğal gaz!

Bu ”yaşam gücünü ve enerjini muhafaza et” meselesine yönelik MindBody Festival 2013‘ün son gününde Dr. Martina Ziska Gençleşme: Kendi Kendini Devam Ettirme ve Yenilenme seminerinde de Kuzey-Güney, Doğu-Batı eksenli bir enerji haritasından bahsetti. Haritanın bir tarafında güç ve otorite, aksi yönünde suçluluk duygusu, eksi kutbunda korkular, artı kutbunda ise bağımlılıklar vardı. Herkesin kendine basit sorular sorarak bu dört ana yön açısından hayatın belli dönemleri ya da olayları karşısında nerede olduğunu görmesine yarayacak bir model kısacası. Üzerimde otorite sahibi kişiler, ya da düşünceler nedir, kimdir? En çok hangi konularda kendimi suçlu ve yetersiz hissediyorum? Korkularım neler? Bağımlılıklarım? Sadece bunları dürüstçe bir kağıdın üstüne çiziktirmek dahi başlı başına bir iş.

Enerjiyi, yani Ayurvedik açıdan Rasa‘yı arttırmanın diğer bir yöntemi ise Satvik zihni besleyecek bazı besinlerle beslenmekten geçiyor. Dr. Martina Ziska bunun için de basit bir kahvaltı formülü verdi, özellikle kış aylarına yönelik güzel bir tarifti.

Martina’nın Patanjali Lecture Series 2013 – Yoga Sutra konuşmalarını aşağıda bulabilirsiniz… Ayurvedik beslenme ve yaşam tarzı ile ilgileniyorsanız gözatmakta fayda var.