reduction-funny

Geçtiğimiz haftalarda derslere devam ederken yüksek tansiyon ve yoga konusunu araştırmaya da bir yandan devam ettim. Yazının birinci bölümünde yüksek nabız, kalbin yorulması, kanı iter ve pompalarken çektiği sıkıntıya değinmiştik.

Biraz da gündelik hayattaki stres ve duygusal stres üzerine rastladıklarımı, yüksek tansiyon rahatsızlığı ile ilişkisi hakkında öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum.

Sakinleştirici, yatıştırıcı derin esnemeler (Yin Yoga ve Restorative Yoga) son derece faydalı olabiliyor. Bunun en büyük nedeni bedenin parasempatik sinir sistemini sürekli yok sayan bir yaşam ve düşünce yapısı nedeniyle belki de ortada ciddi bir neden dahi yokken sürekli bir mücadele zorlama halinde nefes almak, yaşamak, yatmak, kalkmak, hissetmek… Süregelen STRES hali… Hatta o kadar ki devamlı planlamak, bu ne olacak, şu ne olacak diye endişelenmek… Karşılaşılan zorluklar açısından hallederim, yapabilirim gibi olumlu ve yapıcı özgüvenli bir tarz yerine müthiş bir endişe ve adeta nefesi tutar halde yaşamak… Genellemek istemiyorum. Yanlış da olur zaten. Eğer bunlar sizde varsa, eğer bu şekilde bir yaşam tarzınız artık alışkanlığa dönüştüyse ve arada bir farkına varıp yaaa aslında rahatsızlık veriyor başka türlüsü olamaz mı gibisinden araştırmalar içindeyseniz… Elbette var olabilir, biz değiştikçe, kendimizi, tutumumuzu değiştirdikçe hiç değişmeyeceğini düşündüğümüz pekçok alışkanlığımız değişebilir. Zorlanırız, bahaneler buluruz, o ayrı konu, ama bu olasılık her zaman var. Bilinçli seçimler yapma becerisini geliştirmek her zaman mümkün. Şiddetsizliği seçebilmek için şiddetin kaynağına inmek ilk adım. Kendini bırakmak kendinle tanışmak karşılaşmak bir yerde…

Yine aşırı stres dolu bir yaşam tarzı zaman içinde bedeni rahatlatmak, adrenalin seviyesini normale çekmek için hiç izin vermemenin sonucu olarak nabzın yükselmesine, daralan kan damarlarına neden olabiliyor, tabii aşırı yemek yemek, duygusal boşalımı kendini çılgınlar gibi yemeye içmeye vererek sağlamak, sağlıksız yiyecek seçimleri, artan alkol tüketimi, dinlenmeyi ve sakinleşmeyi bilmemek izliyor. Ayurveda yüksek tansiyon rahatsızlığını aşırı zihinsel aktivite ile özdeşleştiriyor. Düşünsel zihinsel stres yani. Bir vıdı vıdı hali ki sormayın gitsin! Sempatik sinir sistemi gitgide uyarılıyor da uyarılıyor ve artık hep hiperaktif modda olmaya alışıyor, buna şartlanıyor.

Dolayısıyla tam tersine yönelmenin dengeleyici etkisi var. O yüzden Yin Yoga ve Restorative Yoga gibi tarzlar sempatik sinir sistemini yatıştırarak parasempatik sinir sistemiyle dengeli hale gelmesini sağlar. Parasempatik sistem içorganları yöneten sinir sistemidir. Duyguları, gündelik olayları da yemekleri hazmettiğimiz gibi hazmederiz. Hazım, yani sindirme kapasitemiz güçlü ise sağlıklı bir sindirim sistemimiz vardır. Bazı olaylar, konular, diyaloglar, duygular ise bir türlü sindirilemez. Öfke, umutsuzluk, isyan, üzüntü ve pekçok duygusal tepki stresin belirtileridir ve bedenimizde iz bırakmaya başlar.

Dinlenmek de koşmak, yüzmek gibi bir beceridir aslında. Bu nedenle günümüz dünyasında hareket eden etkili bireyler olmanın yanı sıra aynı zamanda kendine vakit ayırabilen ve ”dinlenme” becerisine sahip olmamız da çok önemli. Yaratıcılığımız, olayları daha sakin karşılamamız bu ”dinlenme” dediğimiz ve kendimizi teslim edip bıraktığımız, yaşama, kendimize güven duyduğumuz anlarla yakından ilişkili.

21 Ekim 2013, Pazartesi saat 20:00’de Om Yoga Merkezi‘nde RESTORATIVE YOGA: Yin ve Yang Dengesi dersinde görüşmek üzere…

Gelin yapmakla teslim olmanın dansını birlikte deneyimleyelim… Kendimizden öğrenecek çok şeyimiz var!

Önceki yazılar… Kendini sabote etme sanatı