Çok sık gelen bir soruydu ve çok tereddüt ettim. Hala da ediyorum. Şimdilik Restorative Yoga deyince aşağıdaki dinlendirici ve yenileyici temel seriyi paylaşmaya karar verdim. En kısa zamanda, seriyi uygularken kendi fotoğraflarımı da bir arkadaşım çekiyor olacak ve aşağıda Judith Hanson Lasater’in kitabından alıntıladığım fotoğrafların yanına kendiminkileri de  koyacağım.

Önemli bir not: Restorative Yoga asanaları (duruşları) kolay gibi görünseler de aslında son derece dikkat ve özen gerektiriyor. Duruşların içinde en az 3 dakika olmak üzere uzun süreler kalındığından destek elemanlarının yanlış kullanımı, yine yanlış noktalara yerleştirilmesi, duruşlara giriş ve çıkışta güvenli merkezlenme adımlarına uyulmaması, nefesi etkin şekilde yönlendirmeyi bilmemek, nefesin farkında olmamak ve daha pekçok etken incinmeye ve yaralanmaya yol açabilir.

Henüz kişisel bir yoga pratiğiniz oluşmamışsa, yoga geçmişiniz 6 aydan kısa ise aşağıdaki serinin konusunda sertifikalı ve profesyonel bir yoga eğitmeni rehberliğinde uygulanması tavsiye olunur.

Restorative Yoga dersleri almak için yogatalasana@gmail.com adresine bir e-mail atabilir, ayrıca haftaiçi Om Yoga Merkezi‘nde ve Lucina Yoga & Hamile Eğitim Merkezi‘ndeki dersleri takip edebilirsiniz.

Restorative Yoga hakkında daha çok bilgi için tıklayın…

https://talasanayoga.com/restorative-yoga/

https://talasanayoga.com/2012/11/22/restoratif-restorative-yoga-nedir-bu-birakma-sanati/

1. Basit arkaya eğilme

Simple Supported Back Bend

2. Destekli Supta Baddha Konasana

Supported Supta Baddha Konasana

3. Dalgalanma Duruşu / Dağdan Dökülen Pınar Duruşu

Mountain Brook Pose

4. Destekli Köprü Duruşu / Setu Bandhasana

Supported Bridge Pose

5. Duvarda Destekli Viparita Karani

Elevated Viparita Karani

6. Destekli Bükülme (Sağ & Sol)

Reclining Twist with Bolstr

7. Destekli Upavistha Konasana

Supported Upavistha Konasana

8. Ayaklar Destekli Savasana (Temel Dinlenme)

Savasana with Elevated Legs