kintsukuroi

Kalbimiz kırıldı. Japonlar’ın deyişiyle istediğin kadar kintsukuroi* olsun vaziyet pek değişmez, yapışmaz, tamir olmaz gibi geliyor bana. ”Su testisi su yolunda kırılır” diyecek bazıları, ”ne salıyorsun çocuğunu sokağa gecenin bir vakti” diyenler olur mu bilmem, bazı malum otorite klubünden birileri ”başka canlar yanmasın oturun oturduğunuz yerde” mesajını verecekler, veriyorlar, sonra işi Muhteşem Yüzyıl’ın Muhteşem Süleyman’ına bağlayanlar… Malum, yönetici baba figürüdür ya aynı zamanda ve o kadar adil, o kadar merhametlidir ki hatta adaletin kılıcı keser canın yanmaz ya? Kime neye göre adalet? Oldum olası siyaseti sevmem bu yüzden. Uzak durdum, dururum, konuşmayı da sevmem ve gel gör ki ofisten, yogaya, ordan özel hayata ve ilişkilere insan gerçekten siyasi bir varlık mı pek merak ederim. Özü nedir insanın? Dört yönün şeytanının saçlarından kavrayıp onları dize getirmeyi başardıktan sonra geriye insanın özünde ne kalır? Ya da kişi kendini siyasi davranmaya olmaya niye mecbur hisseder? Mesela neden malum yerlerin otorite figürleri çıkıp da kalbimiz kırıldı, çok üzgünüz, gerçekten…diyemezler? Zayıflıkla bağdaştırdıkları davranış kalıpları bunlar, iktidar sahipleri, özellikle siyaset ununa bulanmışlar, okkanın altına gitme korkusundan özür dileyemez, geri adım atamaz, sonuna kadar her daim haklı ve doğru olmanın buhranı içinde sevimsizleşirler. Haklı olma hırsı haksızlığı doğurur kendinden ve çok haklıysanız çok da haksızsınızdır ve hatta illa ki bir işler de karıştırırsınız üstünü örtbas etmek lazım gelir. Hırsızlık bir yana gerisini hiç telaffuz etmeyeceğim içinin şeytanlarını efendi kılıp kişinin kendini kandırması çok kolaydır. Herhangi bir olayı ikonlaştırıp onu kendine yontmak da öyle. Tek sözü edilmeyen gerçeklerle kalbin iklimine dair olan bitendir. O nedenle diyorum ki kalbim kırıldı. Ekmek almanın yoga üstünden siyasetini dahi yapamayacağım ve lakin elimdeki kitapta bir satır geçti öylece dondum kaldım… Akşamki Hatha Yoga dersini Berkin‘e ithaf ederken yoganın reklamı için mi kendim için mi kimin için diye sordum? Sonra yüreğim dedi ki kırgınım, benim için yap dersi, yarına ümidim olsun onaracaksan altın sür çatlağıma içim sızlıyor. Peki dedim…

”Neşede ve hüzünde herkes eşittir.
Bu nedenle herkesin koruyucusu ol, kendinin olduğu gibi.” – SHANTIDEVA

”In joy and sorrow all are equal.
Thus be guardian of all, as of yourself.” – SHANTIDEVA

*kintsukuroi (Japonca): Kırık bir kabın parçalarını gümüş ya da altınla birleştirip restore etme sanatı. Restore edilen hasarlı eserin sağlam orijinalinden daha değerli ve güzel olduğu kabul edilir.

Turkey clashes after boy hurt at Istanbul protest dies

To read the news article click… http://www.bbc.com/news/world-europe-26526198

Hürriyet Gazetesi: Cumhurbaşkanı’nın açıklaması: BERKİN ELVAN’IN HAYATINI KAYBETMESİ

”Bugün haberi görünce üzüldüm gerçekten. Bu olay olduğunda 14 yaşında bir çocuğumuzdu. Bugün hayatını kaybettiğini öğrendim. Ailesine başsağlığı diliyorum. Yeni acıların yaşanmasına fırsat verilmeme gerektiğini buradan altını çizmem gerekiyor. İstanbul valisi ile dün görüşmüştüm eminin gerekli dikkat gösterilecektir.”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25984713.asp