fotoğraf
Hürriyet Gazetesi – 01 Mayıs 2014 – Portatif Çelik Duvar, polisin yeni oyuncağı (Ankara)

Viyana’da şahit olduğum 1 Mayıs kutlamalarında şehir meydanlarında kurulan sahneler, müzik konserleri, panayır, eğlence, kahkaha gırla! 🙂 Darısı bizim başımıza ve umuyoruz ki 1 Mayıs’ta artık Taksim Meydanı’nda şenlik kahkaha ve yoga ile biz de kutlarız! Her ne kadar ötekileştirilmek istensek de zaman bu oyunlara gelmeme zamanı!

”Sivil polis” denen daha bıyığı terlememiş tipler ”yasssaaakkkk” diyerek gündelik yaşamımızda bir yerden bir yere sessiz sakin yürümemize dahi müdahale eder oldular. Ankara’da Polis (Hürriyet Gazetesi haberine göre) portatif çelik duvar kullanıyor. Harika! Ortaçağ ve Berlin Duvarı moduna geri dönmek isteyen bir yönetimle onun severek kaşıyıp kışkırttığı bir kitle var. Çünkü oylarını bunun üzerinden arttırma sevdasında olduklarını açıkça gördük. Hatta şimdi muhtemelen taktik Şişli ve civarında bas gazı bas normal evinde oturan çoluklu çocuklu halkı isyana getir, asiler var ya asiler, onlar bir durmuyorlar ki tüüüü kaka onlar dedirt, bu arada biber gazı ve öksürükten ciğerler falan sen kal biz gidiyoruz desinler, yumruklar sıkılsın, herkes öfkeli! Polis kimin için? Polis selfiesini gördünüz mü Hürriyet’in 1 Mayıs fotogalerisinde? En nihayetinde polis de insan diyeceğiz yani. Evet, kesinlikle insandır. Biz de öyleyiz. Berkin, Ethem pankart ve afişlerden gözlerini kısarak Şişli’de polis birliklerine tepeden bakıyorlar ama ne fayda! Polisler 1 Mayıs selfiesi peşinde şahane! Eller havaya!

İktidar bölmekten kuvvetini alır. Yukarıdaki satırları okuyup da aurası kırmızıya dönmeyen var mı acaba? Öfkeleniyorsunuz di mi? İster iktidarı destekleyin, ister desteklemeyin, kızıyorsunuz. Hep kızacak bir şeyler var. Ne hikmetse bir türlü birlik falan olunamıyor! Burada çok ciddi düşünmek var. Kürsülerden bağıran çığıran insanların öfkesiyle galeyana gelmek istemek ne uğruna? Düşünmek şart oldu, elini vicdanına koymak da. Vicdanı düşürenler varsa eğer kürtaj yasak biliyorsunuz. Ensest, tecavüz ve taciz serbest. Sorun değil. Kadın kaşınmıştır. Kuyruk sallamayan köpek… Söyletmeyin nolur! İçine feminizm de kattım ki iyice öfkelenelim!

İktidar böler ve güçlenir! Tarih boyunca savaşlar böyle kazanılır, iktidar böyle elde edilir!

United we stand, Divided we fall! / Bölününce düşer, birleşince güçleniriz!

Bu o kadar yavaş ve sabırlı ilerleyen bir yöntem ki! Aslolan şiddetsizliğin dilini konuşmak! Bayrak yarışı… Biri diğerine teslim eder…

Portatif Çelik Duvarlar, Biber Gazı, Plastik Mermi, TOMA, tazzikli su, öfke… Bir söz daha vardı… NE EKERSEN ONU BİÇERSİN!

Kim ne ekiyor kim ne biçiyor göreceğiz. Yalnızca izlemek ve barış yolunda inatla yürümeye devam etmek gerek.

1 Mayıs İşçi Bayramımız Kutlu Olsun! Yoga Emekçileri olarak demiş, Metis’in harika bir fotoğrafını paylaşıyorum. 😉

1 Mayıs yogiler