Solstice
Sürekli akan bir nehir, zaman döngüseldir… Yaz Gündönümünü Kutla!

Nordik Eddas, Tanrıça Sol, Sul, ya da Sulis’i Güneşin Atlı Arabasını sürerken tasvir eder. Eski Budist metinler Güneşin Arabası hakkında Muazzam Vasıta, ya da Ateşin Savaş Arabası olarak bahsediyor.

Antik Yunan’da Yaz Gündönümü yeni yılın birinci günü olarak sayılıyor ve tarımın da tanrısı olarak bilinen Kronus’un (Zaman) şerefine büyük kutlamalar ve festivaller düzenleniyordu. Öyle ki işçiler, yani köleler eşit kabul edilip efendiler kölelere hizmet ediyordu. Elbette insanlığa ateşi armağan eden Prometheus’u ve onun Güneş Çarkı’nı da unutmamak gerek! Onun onuruna Prometheia festivalleri düzenlenirken, Gündönümü ile başlayan bu dönem tanrıça Athena için de kutsal sayılıyor, dualarla ekinlerin yeterli yağmur alması için Athena’ya kumaşların, yiyeceklerin ve adakların taşındığı bir geçit töreni yapılıyordu. Bu kutlamalar sırasında şarap sunusu Güneş’in araba kullanacağı ve kafayı bulabileceği düşünülerek servis edilmiyordu!

Genel inanışın aksine aslında Stonehenge’in bir ilişkisi olmamasına rağmen günümüzde Druidler Stonehenge’de gündönümünü kutlamak üzere toplanıyorlar.

Kızılderili kabilesi Siouxlar sembolik renklerde kıyafetler giyerek bir ağacın etrafında törensel bir güneş dansıyla gündönümünü kutluyorlar. Pekçok araştırmacı, düzlüğün Kızılderilileri tarafından birkaç yüzyıl kadar önce taşları dizerek oluşturdukları Wyoming’deki Bighorn şifa çemberinin gündönümündeki gün doğumu ve batımına göre yapıldığını, dolayısıyla burasının bu kültüre ait her yıl güneş dansı yapılmak üzere toplanılan bir tören alanı olduğunu düşünüyorlar.

Yoga geleneğinde de bildiğiniz üzere gündönümleri diğer kültürlerde olduğu gibi ayrı bir yer tutuyor. Derslere, sınıflara katılıp da Güneşe Selam (Surya Namaskar) serileriyle karşılaşmamış olanımız azdır. Zamanın nefesle bir olduğu ve bizleri şimdinin enfes haline davet eden bu güçlü pratiği yaz gündönümü dolayısıyla bütün dünyada pekçok yoga merkezi, yoga yapan kişiler de 21 Haziran günü yapıyor olacaklar.

Katılmak isterseniz Yoga Eğitmenleri Derneği‘nin de bir etkinliği var… 21 Haziran aynı zamanda Uluslararası Yoga Günü!

Facebook etkinlik linki… http://www.facebook.com/events/668548093216061/

Benim için 21 Haziran 2014 Gündönümü aslında giderek dünyanın sıcaktan kavrulduğu, mevsimlerin, iklimlerin kaydığı, değiştiği, zamanın döngüsü içinde alışılageldik ritmlerin bozulduğu, çölleşmenin giderek arttığı, su kaynaklarının azaldığı, buzulların eridiği, pekçok canlı türünün yok olmayla karşı karşıya kaldığı, Doğa Ana’nın sabrının taştığı bir dönemi işaret ediyor… Ne kıymetliymiş şu ağaç diye her ne kadar kızsalar da evet tek bir ağaç dahi son derece önemli!

Gelin güneşin ateşini ve öfkesini bir nebze yatıştıracak bir şeyler yapmayı da hatırlayalım bu gündönümünde…

Güzel bir dünya için ağaç dikelim! Gündönümü Kutlu Olsun! 🙂

İstanbul’da ağaç dikimi yapabileceğiniz yerler…

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 

http://www.ngbb.org.tr/tr/ziyaretci-rehberi/%C3%B6zel-etkinlikler/a%C4%9Fa%C3%A7-dikimi.html

TEMA

http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/neuralnetwork.aspx?type=136

Ağaçlar üzerine değişik simalar hakkında kısa bilgiler…

http://www.agaclar.net/?id=doga-agac-dostlari

wordpress-blog-upper-theme-logo.png
fotoğraf: Hür Ağaç, Çiğdem Toskay, @Olympos, Antalya