Nataraja, Dansın kralıdır Shiva; yaradılış, varoluş ve yokoluşun kozmik dansının kralı…

Yogileri zorlayan bir duruş Natarajasana. Hatta uzunca bir yoga pratiğinin zirve pozu olarak da nitelenebilir. Bedeni, zihni ve ruhu iyi hazırlamak gerekir. Kimisi için dengede kalmak, kimisi içinse derin bir geriye eğilmenin kısıtlarıyla uğraşmaktır. Her uygulayıcının takıldığı, onu zorlayan bir tarafı illa ki vardır. Aslında duruşun bütünüyle hakkını verene kadar sarfedilen çaba, bazen kendini bırakmak, nefesin enginliği ve derinliği, bedenin izin verişi ya da kısıtları, daha pekçok ayrıntı Natarajasana‘yı bir yolculuğa çevirir ki kendi dönüşüm ve değişimimizi azar azar gözlemleriz.

Asananın arketipi Shiva bir yandan yaratırken bir yandan da yerle bir eder. Yaratabilmek için yıkmak gerekir ya bazen? Gerçekten de yaşamlarımızda yeniye yer açabilmek için eskinin kalıplarından, bize artık daha fazla hizmet etmeyen, ayak bağı olan pekçok birikmiş eskimiş eften püften konulardan bağımsızlaşabilmek için silkelenmek gerek. Yaratıcılığa izin vermek ve bizi geride tutan her ne ise onun zincirlerinden kurtulabilmek bir dönüşüm hikayesini başlatmak…

Peki yıktığının yerine ne koyar insan? Yaratabilmek ve yarattığının yaşayıp geliştiğini görebilmek için de ayağın yere basması gerekmez mi? Natarajasana‘da yere köklenen ayak ve bacak adeta gerçek hayatta her ne pahasına olursa olsun varolabilme, düşlerin ve hülyaların alemine kaçmadan sağkalabilme yetisine işaret eder. Kendi cehaletinden uyanış bir yanda, yanılsamaların zincirlerinden kurtularak kendi gerçekliğini kabullenme bir yanda! Maddi dünyada varolurken manevi dünyada da dans edebilmek ve ikisini dengeleyebilmektir işin özü.

Natarajasana çalışmak istersek Güneşe Selam (Surya Namaskar), bolca lunge, kalça açıcı ve geriye eğilme duruşlarıyla bedeni aşama aşama hazırlarız. Özellikle duruşun derinliğini arttırmak isterken geriye eğilmede kalçaların simetrisi bozulabileceğinden bunu korumak adına bir yoga kemeri kullanılabilir. Başlangıç seviyesinde uygulayıcılar duvardan destek alarak çalışabilirler. Natarajasana‘yı tam anlamıyla uygulamak yaklaşık olarak en az üç yıllık bir süreye yayılır.

Kan basıncı düşük kişiler ve hamilelerde, yine denge sorunları varsa veya omuz bölgesinde bir incinme, sakatlanma varsa uygulanmaması tavsiye olunur.

Kol hareketleri de zamanla değişim ve gelişim gösterecektir. İlk aşamalarda bir kolu öne doğru uzatmak, bir elle mudra uygulamak, daha sonraları her iki kolu da arkaya doğru alarak ayağı yakalamak gibi çeşitlemelere gidilebilir.

Natarajasana