SimurgGündelik hayatımızda pek de dikkat etmiyorsak zehirli sağlığımıza zararlı kimyasallara o kadar sıklıkla maruz kalıyoruz ki bundan yoga matlarımız da nasibini alabiliyor! Yüzümüze cildimize sürdüğümüz kimyasallı güneş koruyuculardan tutun da saçlarımıza kadar kullandığımız şampuanlar! Hele nasıl üretildiklerine, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler kısmına da girersek…

Daha önce de yazmıştım, ben bir Manduka eKO Mat 79” 5 mm. kullanıyorum. Bodrum’daki 200 TT eğitimi, derken ardından Ildır, onun ardından Faralya… Bu yaz matımı tepe tepe kullandım, arada sırf suyla yıkadım ama yetmemiş! Daha ciddi bir temizlik zamanı gelmiş geçmiş!!! Neredeyse bitli yogini durumları!!! 😉

eKO matım benim hazinem, üzerine titriyorum. Biodegradable, yani doğada çözünebilen bir yoga matı, doğal kauçuktan imal edilmiş ve Amazon ormanlarının kauçuğunu kullanmıyorlar. Üzerine titremek gerekiyor çünkü o canlı bir malzeme, organizma! Kısacası ter, kir, toz toprak ne varsa üzerine yapışıyor ve bol bol bakteri ürüyor. Elime geçen ilk detarjan ya da sabunla temizlemem de mümkün değil. Ayrıca bu güzelim eKO matları çamaşır makinasına atıp yıkamayı aklınızdan bile geçirmeyin!!!

DIY (Do It Yourself) (Kendin Üret / Kendin Yap) olayını severim, Manduka’nın internet sitesinde ve başka sitelerde de yazıyor doğal temizleme yöntemi. Yarı yarıya su ve elma sirkesi karışımını bir spreyli şişeye doldurup bol suyla yıkadığım eKO matımın yüzeyine sıktım dün, temiz bir bezle de bir yandan sildim yüzeyini. Sonra gölgelik bir yerde açık havada serdim alttan ve üstten hava alacak şekilde. Kuruması daha uzun sürüyor. Nemli kalmaması lazım tekrar sarıp kaldırdığımda, küflenebilir… Dahası doğrudan güneşte de bırakmamak gerekiyor doğal kauçuk matları, o zaman da ömrü kısalıyor. Çok güzel temizlendi. Hatta elma sirkesi yerine şu da mümkün, portakal ve limon dilimlerini, biraz da limon suyunu karıştırarak bunu bir gece buzdolabında bekletip ertesi gün temizlik için kullanabilirsiniz. Kauçuğun doğal kokusuna limon ve portakal da karışıyor. Daha önce denemiştim, bu defa sirke alternatifini test ettim. İkisi de olumlu. Tabii unutmadan eklemek lazım, dün güneyde bir yerlerde alışveriş yaparken köy pazarında limonun kilosu 8,5 TL idi!!! 😮 !!!

Küçük bir not, eğer lateks alerjiniz varsa Manduka’nın eKO serisi %99 lateks içermeyen kauçuktan üretilmiş.

Eğer matınız kauçuk değilse ne olacak? Nasıl temizlenir?

Yine yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle temizlemek mümkün, hatta karışıma az miktarda Tea Tree Oil (Çay Ağacı Yağı) da katabilirsiniz, bu mikro-organizmalar açısından iyi bir dezenfektan. Lululemon gibi bir markanın lateks, kauçuk ve poliüretan karışımı matını kullanıyorsanız da biraz sıcak su (kaynar değil) ve kabartma tozu karışımı da aynı işi görebilir. Bunu uyguladıktan sonra bol bol suyla yıkayıp akıtmak gerek. Yalnız dikkat, bu karışımı yüzde yüz doğal kauçuk matlarda kullanmıyoruz.

Bu arada eğer Jade marka Harmony serisinden bir matınız varsa Tea Tree Oil veya elma sirkesi karışımlı doğal temizleyiciler Jade matlara zarar verebiliyor. Jade matları su ve kimyasal içermeyen az sabunla temizlemek daha iyi sonuç veriyor, matın ömrü uzuyor. Jade’in web sayfasında su ve limon karışımı da öneriliyor. Ayrıca Thermal Plastic Elastomer (TPE) bazlı yoga matları da aynı şekilde Tea Tree Oil veya elma sirkesi bazlı temizlenmemeli. Gerekirse hem Jade hem de TPE matları çok kirlilerse küvete yatırıp iyice 15-20 dak. su çektirip sonra çıkarıp alta ve üste büyükçe emici tüy bırakmayan havlular serip suyun fazlasını emdirip çektirdikten sonra yine doğrudan güneş almayan bir yere asıp kurutabilirsiniz.

Temizlik imandan gelirmiş! 🙂 Matlarınıza iyi bakın! 😀