Yatay olarak uygulanan orta seviye bir kalça açıcı duruş olarak Supta Virasana (Dinlenen Kahraman Pozu) bazılarımız için özellikle gluteus maximus ve bacak arkası kirişler yeterince esnek değilse oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak dikkatli ve sürekli aşama aşama uygulanarak farkındalıkla yaklaşıldığında özellikle dizler için son derece yararlıdır. Sakroilyak (SI) ekleminde gevşeklik ya da dejenerasyon varsa yine dikkatle yaklaşılırsa hizalanmayı sağlayarak rahatlatır. Supta Virasana uygularken alt bel bölgesi omurlarındaki sıkışma sıklıkla es geçilir. Ayak bilekleri, kuadrisepler (üst bacak kasları) açısından da esneklik gerektiren bu duruşta bu esneklik yoksa alt bel bölgesine ve dizlere aşırı yüklenme olacaktır. Duruşa seviye seviye yaklaşmak mümkün. Oturma kemiklerinin altına ayakların arasına enlemesine bir blok koyarak ve yine sırtın altına da uzunlamasına omurgayı destekleyecek şekilde büyük bir bolster yerleştirmek, gerekirse dizlerin arkasına içine kemer yerleştirerek diz arkasında gerekli boşluğu açmak ve daha pekçok destek elemanı ile duruşa güvenli şekilde girilerek uygulanabilir. B.K.S. Iyengar’a göre bu asana diz sorunları ve düztabanlık için birebir!

Supta Virasana, çabadaki çabasızlığa en iyi örneklerden bir tanesi. Duruşa girip yerleşme aşamasında çaba gösterirken artık duruşun içindeyken dinamiği daha iyi deneyimleyebilmek için tamamen kendini bırakma becerisini de gerektirir. Özellikle ön bedenin büyük ölçüde açılması, kendini koruma amacıyla omuzlarda beliren gerginliğin de atılmasıyla bastırılmış bazı duyguların ya da hislerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Rahatlık sağlandıysa meditasyon ve pranayama için son derece uygundur. Duruşta kalındığı sürece bedensel, zihinsel ve duygusal tüm deneyimlere yönelik istemli bir izleyici kimlik gelişmeye başlar. Duyarlılık ve merhametle yavaş yavaş birikmiş stres atılır, genişlik ve rahatlık hissi gelir. Böylece nefes için daha çok yer ve zaman, omurganın esnemesi ve uzatılması, sonuç olarak da duygusal açıdan geniş geniş bir yürek için güzel bir alıştırmadır.

Duruştaki rahatlık arttıkça, yerde uzanırken tarifsiz bir sükunet ve dinginlik hissi oluşur, böylece dengelenen zihin ve beden bize bir kez daha kahramanların da dinlenmeye ihtiyacı olduğunu hatırlatır! 😉

Supta Virasana / Dinlenen Kahraman Pozu – Çiğdem Toskay

foto / photo: Serkan Yiğit ©2014.