Zaman zaman ben de dahil olmak üzere, uzun süre oturarak çalışan kişiler, ya da bedenini hep aynı yönde kullanan dolayısıyla alışkanlıklar ve kaslarda tek yönlü hafıza oluşturan, belli bölgelerde kasları zayıflayanlar, alt bel ağrısından muzdarip olmamak elde mi?

Bedenin ağırlık merkezi kalça bölgesinde, kuyruk sokumunun üst tarafında ya da göbek deliğinin yaklaşık dört parmak genişliği kadar altında bulunur. Bu noktadan yukarda arkada Erector SpinaeQuadratus Lumborum ve önde ise karın kasları kalçadan yukarıya doğru çekilme sağlayan bir güç uygular. Bu kuvveti dengeleyen ve aşağıya doğru çeken, güç uygulayan kaslarsa IliopsoasRectus Femoris ve önde yer alan diğer kalça esnetici kaslar, Gluteus Maximus ile arka bacak kirişleridir.

Bütün bu farklı yönlere doğru güç uygulayarak dengenin oluşmasını sağlayan kasların hangilerinde zayıflık varsa ağrı ona eşlik eder. Özellikle koşucular, dansçılar eğer yeteri kadar çekirdekteki karın kaslarını dört bir yandan kuvvetli tutacak çalışmalar yapmadıkları takdirde alt bel bölgesinde ve kalçada ağrı çekerler. Yoga uygulayan kişiler için de geçerli bir durum olduğundan yoga pratiğinde yalnızca bacakları kuvvetlendirmeye yönelik tekdüze bir çalışma alışkanlığı varsa ağrı kaçınılmaz olacaktır.

Karın bölgesini esnetmenin ya da uzatmanın bu alanı güçlendireceğini düşünmek yetersiz kalır, çünkü bedenin çekirdeğini aslında bir silindir gibi düşünmek gerekir ve bu çeperi kaslardan oluşan merkezinden omurga geçen silindirin de ön, arka ve yanlar olmak üzere 360 derecelik çok yönlü, tekrarlı ve disiplinli bir çalışmaya ihtiyacı vardır.

Dolayısıyla seçeceğiniz yoga dersleri ve çalıştıran yoga eğitmeninizin uyguladığı serilerin bu ihtiyaca cevap verip vermediğine bakmak, kişisel ve evdeki yoga pratiğinizde de bu prensibi gözden kaçırmamak, asanaları (yoga duruşları) bu bakış açısı ile çalışmak, uzun vadede ağrısız, güçle esnekliğin dengelendiği sağlam uzun soluklu bir kas yapılanması ve sağlığını garantiler.

Kaynakça

Gray Cook, Athletic Body in Balance. Optimal Movement Skills and Conditioning for Performance. 2003.
Eric Franklin, Conditioning for Dance. Training for Peak Performance in All Dance Forms. 2004.

human muscular system diagram labeled

human muscular system diagram labeled