1. Ahimsadevam… Şiddetimiz artıyor bağımdaşlığın yüceltildiği ilişkilerde. Yapamam, hayır diyemem, gücüm yok deyince. Bazen reddetmek zor, bazen kabul etmek.

Bir konu hakkında görüş ayrılığına sahip iki kişinin ölümüne kavga etmesi başka şey, birbiriyle konuşabilmesi başka. Diyalog ancak bir taraf diğerini taciz etmediğinde mümkün. Sesler yükselmeye başlıyor ister istemez. Sahne, çirkinleşiyor. Çirkin oluyoruz.

İçinden çıkamadığımız olumsuz bir enerji sarmalının yapı taşı olduğumuzu farkedince çekiveriyoruz kendimizi. Bu mesafe koymak dediğimiz şey bir tür dans ve bunu iyi öğrenmek bir sanat. Ne fazla yaklaşmak, kendinden vazgeçmek, ne de tümüyle inat etmek, üzerine alabildiğine gitmek.

Ahimsa, hayatı her haliyle kabullenebilmekle başlıyor olabilir, iyisi ve kötüsü, işimize geleni ve gelmeyeniyle. Şiddetsizlik üzerine kişisel ilişkilerden edindiğim, edinemediğim, yetersiz olduğum, kaldığım, ilerlediğim her şeyle göz gözeyim.

Gündemimdeki bir başka güncel konuya geçeyim. Cornell Üniversitesi’nin edX üzerinde “Ethics of Eating” online kursu başladı.

Karnını doyurmak deyince öyle hafife alınır bir mesele değil bu!

Karnımızın nasıl doyduğu, şiddet yaratıp yaratmadığı (hayvanlara işkence ederek, tavuklara, büyükbaş hayvanlara ya da balıkların yemlerine antibiyotikleri basarak, ya da GDO’lu tohumlar, kanserojen zirai ilaçlar vd. gıda teknolojisi adı altında insanlık dışı uygulamalar) açısından son derece büyük önem taşıyor. Çünkü rahatımızı düşünüyoruz. Çünkü çevre ve doğa umurumuzda değil. Çünkü her şeye hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Ne yediğimizle, gıdaların gerçekten besleyici olup olmadıklarıyla ilgilenmiyoruz. Çünkü kendimizle gerçekten ilgilenmiyoruz. Gerçek gıdalardan ve gerçek beslenmeden giderek uzaklaşıyoruz. Gerçek ilişkilerden, gerçek yaşamdan da…

Elbette entegre gıda sisteminin üzerine kurulduğu ve faydalandığı birtakım teknolojik gelişmelerin hepsi tü kaka değil. Sorun teknolojide de değil çoğu zaman, ama bu teknolojinin hangi amaçla ve çevreye, insan sağlığına, eko sisteme ve dünyaya, toprak anaya ne yönde etkisi olduğuna aldırmamazlık. Kısacası genel ahlaka aykırı şekillerde sadece kar amacı güdülerek ve insafsızca, kandırmacayla kurulan, süregelen sistemler ve onu yaratan zihniyet esas sorun!

İlginizi çekerse kurs materyallerinden birkaç ilginç makale ve bir de belgeselin linkini veriyorum. Food Inc. (Gıda A.Ş.) (2008) adlı belgesel yeteri kadar nesnel yaklaşmıyor konuya, yani sadece küçük çiftçilikle yeterli gıda üretimi gerçekten mümkün mü, bunu bilmiyoruz. Ya da yukarıda değindiğim gibi, teknoloji tamamen kötücül ve bizler Orta Çağ’a geri dönmeli miyiz? Bunlar tartışılmıyor. Küçük bir işletme olarak başlayan ve organik yoğurt üreten bir üretici dev bir işletmeye dönüşebilir mi? Dönüşürse ne denli organikliği kalır? Anlatılan hikaye duygularımıza, psikolojimize hitap ediyor ve geriliyoruz. Sonrasında da (Ithaca Response) Ithaka Tepkisi* denebilecek bir tepkiyi veriyoruz haliyle. Çiftlik hayatına kaçası geliyor insanın ve tek gerçeklik toprak diyoruz… Her iki sistemin de çevre ve insan için uzlaşmasının, optimum bir noktada buluşmasının anahtarını bizler elimizde tutuyoruz belki de ama farkında değiliz!

Belgesel vurucu bir cümleyle bitiyor. Siz yine de izleyin, ben spoiler olması riskini göze alarak yazıyı tamamlamak istiyorum.

Günde 3 oy hakkımız var. Çünkü günde 3 kez yemek yiyoruz.

Yiyecek için alışveriş yaparken paramızı neye harcadığımız, hangi şirketlerin, üreticilerin ürünlerini tercih ettiğimiz onlara söz hakkı tanıyor, para kazandırıyor ve dolayısıyla güçleniyorlar.

Adalet güçler arasındaki eşitlikten kaynaklandığına göre harcamalarımızın kime neye gittiğinin de kesin bir etkisi var!

Istakozların yenmesi, pişirilmesi ve etik üzerine bir makale:

David Foster Wallace, Consider the Lobster

Agrarianism – Tarımda Reform üzerine:

Agrarianism: http://en.wikipedia.org/wiki/Agrarianism

Externality – Dışsallık üzerine:

Externality: http://en.wikipedia.org/wiki/Externality

Food Inc. (Gıda A.Ş.) filmini izlemek için:

 http://unutulmazfilmler.com/food-inc-gida-ltd-k5.html#izle

Ithaca Response – Ithaka Tepkisi – Joel Salatin ve otlayan serbest dolaşan büyükbaş hayvanlar, metan gazı emisyonları üzerine New York Times ve Joel Salatin arasında karşılıklı yazışma:

Joel Salatin responds to a New York opinion-ed back in 2012. For those who are interested…

New York Times – The Myth of Sustainable Meat JAMES E. McWILLIAMSAPRIL 12, 2012http://www.nytimes.com/2012/04/13/opinion/the-myth-of-sustainable-meat.html?_r=0

Joel Salatin responds to New York Times’ ‘Myth of Sustainable Meat’ By Joel Salatin on 17 Apr 2012
http://grist.org/sustainable-farming/farmer-responds-to-the-new-york-times-re-sustainable-meat/

AHİMSA ile ilgili olarak… yazının ilk bölümü yamalardan ahimsa sosyal disiplin meseleleri (1)

yazının ikinci bölümü yamalardan ahimsa sosyal disiplin meseleleri (2)

food_inc_5x7_v3