Talasana Yoga: günlük keşifler...

''herkes deneyimlerinde ve algılarında özgürdür.''

Ağaç Yogası

tree-of-life

‘‘Özgürlüğünü kazanmak istiyorsan, özgürlük tanıyabilmelisin.’’

‘‘To gain freedom, give freedom.’’

Edward Bach

AĞAÇ YOGASI

”Kainat, sonsuza kadar varolacak olan bir ağaç. Kökleri yukarıya uzanan dalları aşağıya, ağacın safî kökü ölümsüz olan Brahman, onun varlığında üç dünyadır vücûda gelen, kimsenin ötesine geçemediği ki O’dur ta Kendisi.”  Katha Upanishad, VI, I

Sırdaşınız ağaç ile kendini tanımak…

Günümüzün hızlı şehir hayatı, giderek artan yapılaşma doğayla ve hayvanlarla olan yakınlığımızı, iletişimimizi sekteye uğratıyor.

Ağaç Yogası, suyun kokusunu duymak, ormanın çağrısına kulak vermek, denizin uzak serpintisini hissetmek, insanlık kadar eski ve unutulmuş doğanın dilini konuşmaya bir davet…

Özel olarak tasarlanmış ve her seviyeye açık Ağaç yogası ağaçların kadim bilgeliği ile tasarlanmış kök ve çekirdek güç, denge çalışmalarına odaklanır. Temelini Klasik Hatha Yoga’dan alan yavaş akışlar ile farkındalığımızı asanaların duygu dünyamıza dokunduğu duyu-beden alanlarına yönelteceğiz. Asana pratiğinde özellikle ayaklar ve bacaklar aracılığı ile köklenmek ve denge ile esnekliğin kilit noktası karın bölgesine yönelik Hatha Yoga serilerine yer vereceğiz.

10392540_10152133295658240_6480069251536828772_nBitkilerin dünyası aynı zamanda duyguların da dünyası. Bedenlerimizde hissettiğimiz rahatsızlıklar, hatta kimi hastalıkların kökeninde duygusal ve zihinsel şartlanmalarımızın payı büyük. Hastalıklar kendi iç sesimizin bize yaşam tarzımızı ya da dünyaya ve dolayısıyla kendimize bakış açımızı değiştirmemiz yolunda bir çağrı.

Her bitkinin, dolayısıyla ağacın kendine ait enerjetik bir imzası var. Bir bitkinin ya da ağacın güçlendirdiği ya da tetiklediği, daha önce çok da farkında olmadığımız ancak bizi derinlemesine etkileyen duygulanımlarımız olabilir. Ağaçlar, varlığımızın içsel ve narin seviyelerine erişmek, bilincimizin farklı düzeylerine açılmakta Yoga pratiğinin de amaçladığı gibi istendiğinde rehberlik edebilirler. Kelt mitolojisinde ve pekçok kadim doğalcılık öğretisinde yaprakları rüzgarla kamaşan ve dalları salınan bir Kavak Ağacı duyarlılığımız ve önsezilerimizi harekete geçirebilir. Kocaman dalları birbirinin içine geçerek yaprakları örgülenmiş bir At Kestanesi ise anaç koruyuculuğun hatta biraz da baskın bir sevginin sözcüsü müdür acaba?

Ağaçlarla iletişim kurmak…

Yogi Bhajan’a göre (1929-2004) iletişim kurmayı öğrenmenin en iyi yolu seçtiğiniz bir ağaca giderek ona şu anda yaşamınızda her ne olmakta ise olanları anlatmaya başlamaktan ibaret. Ağaca kendinizi anlatın ve sonra size ne cevap verdiğini dinleyin.

Deli saçması mı?

DSC00029Yanına gittiğiniz ağaca madem kendinizi anlattınız, onun da size kendini anlatması için mekan ve zaman yaratın. ‘‘Ağacı Okumak’’ adını verdiğimiz bir alıştırmayı yapmanın tam sırası!

Ağaç kendi doğasına uygun bir hızla mı büyüyor, ya da büyümüş? Rüzgardan etkilenmiş mi? Üzerinde yosun, mantar, başka asalak bitkiler var mı? Dallarını, gövdesini başka canlılar, hayvanlar ziyaret ediyor mu? Etrafında kalabalık ve kendi cinsinden ağaçların arasında mı duruyor? Bir bahçede insan elinin değdiği bir düzenlemenin çerçevesinde mi yaşamını sürdürüyor? Yoksa vahşi doğada bir dağ başında kendiliğinden yetişenlerden mi? Suyu, güneşi, yağmurla, gölgeyle, gece ve gündüzle arası nasıl? Çiçek açıyor mu? Bodur mu? Uzun mu? Gövdesi kalın mı, ince mi? Tek gövdeli mi yoksa aynı kökten birkaç gövde birden mi gelişmiş? Dallarını yaymak mı yoksa gökyüzüne uzatmak mı istiyor?

Yalnız bir ağaç mı? Gövdesinde eski yaraların izleri var mı? Nasıl iyileşmiş?

Tüm bu soruları kendi gündelik yaşamımıza uyarladığımızda sizce ağaca gidip kendimizi ilk anlattığımız hikayemiz aynı kalacak mı?

Tree Kid Book

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: